Ochránci přírody vytvořili u Pardubic poušť. Říká se jí Východočeská Sahara
Nedaleko Pardubic - mezi opatovickou elektrárnou a Lázněmi Bohdaneč - vznikla poušť. V délce tří kilometrů ji pod elektrickým vedením uměle vytvářejí ochránci přírody. Říkají jí Východočeská Sahara a její písčitý terén se snaží upravit tak, aby se v něm dařilo chráněným pískomilným druhům rostlin a živočichů. A výsledek se dostavil už po dvou letech. Dokazuje to například motýl okáč ovsový.
Slunce svítí, teploměr kolem poledne ukazuje 27 stupňů. Lahev s pitím není ale na Východočeskou Saharu tak úplně nutná. Pod sloupy elektrického vedení je vyprahlá krajina, po které pobíhá se síťkou vousatý muž – ochránce přírody David Číp: „Díky tomu vedení jsou tady speciální podmínky. Pod elektrovody se léta vyřezávaly náletové dřeviny, a právě z tohoto důvodu se tu udržela jakási zajímavá unikátní společenstva.“
Vlajkovým druhem je motýl okáč ovsový, který ve východních Čechách podle Čípa jinde nežije. „Tady v síťce se nám plácá jeho sameček. Jsme rádi, že se tu podařilo udržet stávající plochy, díky kterým tu tato zvířata přežila. Dřív tu člověk šel, a buď některý den neviděl žádného, nebo měl obrovskou radost z toho, že tu ještě vydržel poslední mohykán. Dneska, když sem přijdete ve vhodném období, jich tady najdete desítky a na obou lokalitách žijí stovky jedinců,“ vysvětluje David Číp.
Na pardubické poušti se objevil i teplomilný pavouk
Právě ochránci přírody společně s energetiky z nedaleké opatovické elektrárny o půdu pečují už několik let. Rozrušují ji a odlesňují, aby ji udrželi suchou a bez vysoké vegetace. Ideálním povrchem pro východočeskou poušť je totiž písek, tráva a vřes.
Po dvou letech intenzivní péče jsou teď ochránci spokojeni. Na písčinách, které jsou vystaveny silnému větru a slunečnímu záření, vznikl speciální biotop, kde se daří ohroženým druhům hmyzu. Kromě okáče ovsového tady najdete například i křižáka pruhovaného.
„Je to pavouk, který jako jeden z mnoha dalších druhů dokládá, že se s klimatem opravdu něco děje. Tohle zvíře původně žilo někde v Itálii a tím, jak je tepleji a tepleji, dostalo se až k nám a šíří se dál až do Polska. Rozšířil se v posledních zhruba patnácti letech,“ říká David Číp.
Jako každá správná poušť má i Východočeská Sahara své oázy. V bahnitých tůních se usadil například skokan ostronosý, který byl v pardubickém regionu vzácný. Mezi další chráněné druhy patří i vážka jasnoskrvná nebo migrující modrásek jetelový.
V budoucnu chtějí ochránci přírody na Východočeské Sahaře vytvořit naučnou stezku s prolézačkami pro děti. Pohybovat se po poušti můžete všude, nikdo a nic tomu nebrání. Naopak písčitému terénu jakýkoliv pohyb prospívá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Akce: Výbuch: Příležitost dělá zloděje, přeci to tam nenecháme ležet, říká muž, který kradl samopaly
-
‚Prosili jsme o vodu i o jídlo.‘ Rukojmí Hamásu zažili peklo, stovka z nich se rok po útoku stále pohřešuje
-
Upozornila na údajné kupčení s vízy a přišla o práci. Nyní se diplomatka Chaloupková brání další žalobou
-
Nikoho nezajímají. Rusko si zbídačené Súdánce kupuje za misku jídla, tvrdí afrikanistka