Odpůrci radaru diskutovali s odborníkem z USA
Obyvatelé jižní části Brd, kde by měl v budoucnu stát protiraketový radar, měli jedinečnou možnost diskutovat s americkým odborníkem na protiraketovou obranu Theodorem Postolem. Setkání s ním uspořádali v Rožmitálu pod Třemšínem členové hnutí Greenpeace. Besedy se zúčastnil i náš kolega Zdeněk Hejkrlík...
Profesor Theodore Postol z Massachussettského technického institutu USA se v Rožmitále pod Třemšínem setkal především s odpůrci radaru. Byli mezi nimi i starostové některých okolních obcí, v jejichž blízkosti by se měl radar postavit.
Lidé, kteří přišli na jeho seminář, se mimo jiné dozvěděli, jak v současné době funguje protiraketový systém, jehož součástí by mohl být i radar v Brdech. Profesor Postol jim mimo jiné tvrdil, že radar o současném výkonu a velikosti antény by měl dosah jen 600 až 700 kilometrů. Podle něj je proto jisté, že nemůže sloužit k obraně například před íránskými raketami.
Postol, patřící mezi hlasité kritiky radaru, ale je přitom zastáncem systému protiraketové obrany. Jak dodal, nejlepší by bylo v blízkosti nepřátelského státu a sil s balistickými střelami vybudovat vojenské letiště. V případě, že stát vyšle nepřátelské střely, letadla je okamžitě zneškodní, a to ještě nad územím nepřátelského státu. Profesor Postol hodlá své zkušenosti z návštěvy Česka tlumočit americkému Kongresu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Případ učitelky, která popírala ruské válečné zločiny, se vrací na začátek. Nejvyšší soud zrušil verdikt
-
Trump slibuje vyslat astronauty na Mars. Za jeho prezidentství se to ale podle expertů nestihne
-
Nemá trestat politické odpůrce, ale lidi s úmyslem poškodit Česko, říká šéfžalobce Stříž k lex Krtek
-
K americkým soudům došly první žaloby na Trumpova nařízení. Podaly je desítky států