Ovesné vločky vám po ránu dodají energii, zkuste je fermentovat! Nebo z nich udělejte vegetariánské karbanátky
Ovesné vločky rozhodně patří na náš talíř. Ranní kaše z nich slibuje dostatek energie na celé dopoledne.
Než vločky použijete, zkuste je nafermentovat. Nejlépe den předem je zalijte vodou a přidejte lžíci jablečného octa, jogurtu nebo citronové šťávy. Cukry obsažené v ovesných vločkách se tak rozkládají v těle postupně, a tím pádem nezatěžují orgány.
Odvar z ovesných vloček používali už naši předkové při problémech se zácpou. Germánští válečníci si před každým válečným tažením dopřávali kaši z ovsa. Důvod je jasný – energie do zásoby se bojovníkům náramně hodila. Skotové pak nejen pekli z ovsa chleba, ale vyráběli z něj dokonce i svoji legendární whisky.
Když promícháte ovesné vločky s luštěninami, můžete si připravit chutné vegetariánské karbanátky. Na talíř ještě přidejte naklíčené mungo a máte kompletní dávku proteinu i pochvalu od osobního trenéra.
Související
-
Ovesné vločky byste si měli dopřávat denně. Jsou plné vitamínů a energie
Oves je nejmladším sourozencem pšenice, žita a ječmene. Tato rostlina má místo nejen v kuchyni, ale i v péči o zdraví.
-
Nepečené datlové kuličky
Bez stresu, bez hádek a bez práce – to je advent, který by si určitě každý z nás přál. A my si právě takový v Apetýtu tento týden uděláme.
-
Jezte oves, vyplatí se to. Připravte si z vloček jednoduchou kaši nebo koláč s jablky
Koncem 60. let minulého století si britský lékař všiml, že tam, kde domorodci přijímali stravu bohatou na vlákninu, se rakovina tlustého střeva prakticky nevyskytovala.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.