Pankrác
Posluchačka, která se podepsala jako Petra, mi poslala e-mail se dvěma zajímavými dotazy. Dnes odpovím na ten, který se týká pražské čtvrti a stejnojmenné stanice metra Pankrác. Posluchačku Petru zajímá, jak píše, jakého je tento název rodu, jestli ženského nebo mužského, a jak název, "případně podle čeho vznikl".
Dodám, že Pankrác je nejen název pražské čtvrti a stanice metra, ale i tamní věznice. A že toto pojmenování v pražské hovorové řeči funguje také jaké obecné pojmenování věznice vůbec. Dostat se na Pankrác může znamenat dostat se do jakéhokoli kriminálu, nemusí to být právě věznice v Praze 4. Podobně jako dostat se Bohnic může znamenat být hospitalizován v jakémkoli jak se říká blázinci. Ale ke gramatickému rodu, na který se ptala posluchačka. Podíval jsem pro jistotu do Slovníku spisovného jazyka českého a zjistil, že se tam jednoznačně uvádí, co jsem si také myslel, že jde o slovo ženského rodu. A tak pokud někdo říká "ten Pankrác", a jsou takoví lidé, nemluví zcela spisovně. Přičemž mužský rod by tu byl docela řekněme logický, protože název této čtvrti pochází od osobního jména Pankrác, které je rodu mužského. Úplně přesně řečeno je to tak, že městské čtvrti dal pojmenování kostel zasvěcený svatému Pankrácovi, který byl kostelem už před husitskou revolucí zaniklé obce Krušiny.
Svatý Pankrác má svátek před polovinou května a je to ten, kterého lidové pranostiky společně se Servácem a Bonifácem označují za ledového muže. O skutečném svatém Pankrácovi se ví pouze, že to byl římský mučedník, že byl umučen, snad prý jen jako čtrnáctileté dítě, v roce 304 po Kristu. Abych pankrácké téma úplně vyčerpal, řeknu, že řecké slovo pankratés, z něhož jméno Pankrác pochází, se vykládá se jako všemocný či vševládný.
Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.