Páteční Noční linka: Sladká dobrota

12. duben 2024

Noční linka dnes nese téma "Sladká dobrota". Zaměříme se na recepty a sdílení sladkých zážitků. Můžeme diskutovat o zdravějších alternativách sladkostí, o kulinářských experimentech a nezapomeňme ani na sladké tradice a oslavy, které jsou spojeny s oblíbenými dezerty.

Jaký je váš nejoblíbenější recept na domácí dezert?  Existuje ve vaší rodině nějaký speciální recept na sladkou dobrotu? Jaké jsou vaše vzpomínky spojené s tímto receptem? Máte nějaké neobvyklé ingredience, které rádi používáte ve sladkých receptech?

Jaké jsou oblíbené sladkosti ve vaší oblasti? Máte recepty, které jsou typické jen pro váš kraj? Jaké jsou vaše oblíbené recepty na sladké dobroty s nižším obsahem cukru nebo alternativními sladidly? Jaké sladkosti vám nejvíce připomínají vaše dětství? 

Svůj příběh zavolejte Jarce Barboříkové do zlínského studia Českého rozhlasu na telefonní číslo 731 800 900 nebo napište sem, přímo pod téma (rozhlas.cz/linka). K dispozici je také email linka@rozhlas.cz. Těším se na Vás!

Tomáš |Dobrý večer rádio, mým nejoblíbenějším zákuskem jsou větrníky s karamelovou šlehačkou. Úplně nejlepší je na nich ten vršek s karamelovou polevou. Co mi třeba naopak moc nechutná tak například punčák, špička a indián. Když ke mě přijde babička Bachledová, tak ta miluje moje kynuté buchty s tvarohem. Přeji všem dobrou noc a krásný nový den.
frantisek svaricek|Dobrý večér p.Jaruško a posl.N.L.Já jsem měl nejraději mamčeny Pařížské řezy,to byly na pásky nařezané kousky,bylo to hodně ořechové a navršku byla poleva,v troubě se to jen sušilo při menšín teplotě,o vánocích to bylo néjdřív snědeny.Jinak mám rád všechny sladkosti od věnečků,trubiček,indiánků,pusinek,prostě všechno co vidím v cukrárně za vitrinnou včetně zmrzlin a čokolád..Podle toho taky bojuju s cukrovkou.Zravím svoje příznivce z N.L.FRANTIŠEK ZE ŽIDLOCHOVIC.
Michal Sedlák z Myšlína|Dobrý večer. Zdá se, že tahle noc bude sladká, přesladká. Jsem milovníkem palačinek. Velikým milovníkem. Oblíbil jsem si ty jemné, francouzské, zvané crêpes. Poznal jsem je v zahraničí. Ještě předtím, než začaly creperie vznikat u nás. Jeden čas jsem si chtěl pořídit speciální plotýnku na jejich výrobu. Dobré se však dají usmažit i na pánvi. Když si je dělám pro sebe, obejdu se bez vejce. Dokonce i mléko nahrazuji vodou. Do těsta přidávám máslo. Miluji flambované palačinky. Jenže na ty si netroufám. Nejčastěji si dělám palačinky s jogurtovou polevou a banánem. Jogurt osladím medem, ochutím citronovou šťávou. Ozdobím tenkými kolečky banánu. Mám-li mátu, pak i lístkem máty. Palačinky neroluji, skládám do čtverce. Francouzské palačinky chutnají i bez výhledu na levandulovou plantáž. A klidně i mezi jedenáctou večerní a jednou ranní. Kdo z vás odolá?
Pepa| Zdravím N.L. ! Mojí sladkou dobrotou je vitamín ,,č" - čokoláda. Co den, to tabulka.
Sylva|Zdravím vás všechny. Máte doma bílý cukr? Můžete z něj udělat karamel, ten je o něco méně nezdravý :-) Cukr (ale ne práškový) dáte do vhodné nádoby a na plotně či hořáku ho za stálého míchání (aby se nepřipálil) zkaramelizujete. Když to nejde nebo nemáte trpělivost, přidejte maličko vody. Světle hnědý pak zalijte vodou, zasyčí to a za chvíli se rozpustí (však to většina z vás zná). Poté s ním můžete sladit kávu nebo přidat do pečení. Snadnou dobrotu jsem si dělávala se slunečnicovými semínky. Když se cukr začal barvit (bez vody), vhodila jsem větší množství semínek a pražila opatrně dohromady, světle hnědé vyklopila do studené nádoby. Podle množství semínek jsou buď hrudky (rozlámat spojenou hmotu ještě za tepla a obalit v rozpuštěné čokoládě, stačí jen napůl - nebo vůbec ne. Pokud jsou semínka rozdrobená, dají se použít třeba k posypání pudinku, zmrzlinového poháru, nebo jen tak zobat nebo dát vnoučatům. Rychlé a mňam, pokud nedržíte dietu!

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.