Pátek: Příhody ze školních lavic

15. červenec 2016

Jak vzpomínáte na školní léta? Vybaví se vám ještě příhody, které jste ve školních lavicích zažili? Máte na školu, učitele, spolužáky dobré vzpomínky? Co pro vás skutečnost, že můžete navštěvovat školu, znamenala? Chodili jste rádi do školy?

V České republice je povinná školní docházka stanovena na devět let. Rodiče mají na výběr, zda jejich děti budou studovat státní základní školu, jazykovou školu, přestoupí na gymnázium nebo využijí studia na soukromých školách. Po dokončení základní školní docházky je dětem umožněno, aby pokračovaly dále na středních školách nebo se vyučily nějakému řemeslu.

Studium na střední škole je většinou zakončeno maturitou. Student, který složil úspěšně maturitní zkoušky, má možnost dále pokračovat na vysoké škole. Z dějin víme, že tomu nebylo takto vždy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.