Pavel Haas zahynul v Osvětimi
Řekne-li se Hugo Haas, snad každý si vybaví skvělého českého židovského herce minulého století. Vynikajícím umělcem však byl i jeho bratr Pavel. Od jeho narození uplynulo dnes rovných 110 let.
Světlo světa spatřil v rodině brněnského obchodníka obuví. Spolu se svým mladším bratrem Hugem, pozdějším významným hecem, navštěvoval nejprve německou obecnou školu a poté českou střední školu. Tu však nedokončil. Na hudební škole začal totiž studoval klavír, hudební kompozici a teorii. Když po vzniku ČSR vznikla v Brně konzervatoř, Pavel Haas na ní pod vedením Leoše Janáčka pokračoval ve studiu. Janáček si ho navíc brzy vyžádal pro svou mistrovskou školu.
Svá první díla složil Pavel Haas již roku 1913, tedy v necelých 14 letech. Patřil k nesmírně tvůrčím umělcům, a s jeho jménem je tak spjato množství děl. Patří k nim písňové cykly, z nichž některé významně inspirovala česká poezie, dále mnoho skladeb klavírních, komorních a orchestrálních stejně jako kantát. Pavel Haas je rovněž podepsán pod díly pro mužské sbory, skládal hudbu hudba pro film a divadlo. Z jeho oper je stal nejznámější "Šarlatán" na vlastní libreto z let 1934 - 1937. Umělecký obraz Pavla Haase konečně dotvářejí i jeho články, v nichž se projevil jako pronikavý hudební kritik.
Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava Pavla Haase čekal krutý osud Židů. Na rozdíl od svého bratra Huga včas neemigroval a do terezínského ghetta byl deportován již s prvními vězni. Stalo se tak v prosinci roku 1941. V těžkých podmínkách vysilující práce, strádání fyzického i duševního nadále komponoval a významně se podílel na terezínském hudebním dění. Jak známo, nacisté v Terezíně v omezené míře tolerovali kulturní aktivity, které propagandisticky vydávali za doklad humánních podmínek v ghettu. Ve stejné době přitom odjížděly z Terezína transporty s tisíci Židů, kteří byli masově vražděni ve vyhlazovacích táborech v okupovaném Polsku. Nejvýznačnější terezínská skladba Pavla Haase - "Čtyři písně na slova čínské poezie" - měla premiéru v červnu 1944 v podání skvělého basisty Karla Bermana a za klavírního doprovodu dalšího vynikajícího hudebníka Rafaela Schächtera. O čtyři měsíce později však byl Pavel Haas deportován do Osvětimi. Zde krátce po příjezdu zahynul v plynové komoře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.