Pavel Rataj o zvládnutí partnerské krize
S partnerským psychologem Mgr. et Mgr. Pavlem Ratajem jsme hovořili o tom, jak zvládnout partnerské krize.
Mluvili jsme o důvodech partnerských krizí. Povídali jsme si o tom, jak dlouho trvá, než se vztah dostane do této fáze. Probírali jsme, co prožívají partnerky a partneři, kteří procházejí partnerskou krizí. Zmiňovali jsme chyby, které dělají v rámci řešení své svízelné situace. A hovořili jsme i o tom, kde mohou hledat pomocnou ruku, když chtějí svou krizi zvládnout.
Podle odborníků existují v manželství dvě typické vývojové krize. První se obvykle objevuje mezi třetím a sedmým rokem trvání manželství. Za příznivých okolností trvá asi jeden rok. Na jejím vzniku se podílí mimo jiné úbytek zamilovanosti. Krize se může objevit bez závažných vnějších příčin. Pokud mají ale partneři problémy i v jiných oblastech, tak nastupuje rychleji a může mít velmi vážný průběh. Pokud se páru nepodaří tuto první vývojovou krizi zvládnout, tak může dojít i k rozvodu.
Druhá vývojová krize se objevuje mezi 17-25 lety trvání vztahu. Je méně hluboká. Může trvat rok nebo několik let. Na jejím vzniku se podílejí proces stárnutí a odchod už dospělých dětí z domova. Podle psychologů se partnerům daří tuto krizi lépe zvládnout, když začnou například společně cestovat, věnovat se přátelům nebo navštěvovat různé kulturní akce. Ve zvládnutí obou krizí pomáhá i partnerská terapie.
Výraz krize pochází z řečtiny (krisis) a znamená soud. V klasickém řeckém dramatu se takto označovala část děje, ve které docházelo k závěrečnému rozporu protikladných sil, k rozhodnutí. Jeho předpokladem je rozlišování mezi podstatným a nepodstatným. V současné době se termín krize používá pro označení těžké, rozhodující chvíle, obtížné situace, tísně či zmatku.
Krize je životní situace, která přesahuje obvyklé možnosti našich vyrovnávacích postupů. Krize pro každého znamená něco jiného. Je definována jedincem samotným. Krize znamená nebezpečí i příležitost. Je důležitým činitelem změny a zrání každého člověka.
Reprízováno 31. července 2012.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.