Petr Arenberger o řešení problémů s akné

17. květen 2012

S přednostou Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Petrem Arenbergerem, DrSc., MBA jsme mluvili o postupech při řešení potíží s akné.

Povídali jsme si o tom, kteří lidé akné obvykle trpí. Mluvili jsme o příčinách těchto kožních problémů. Hovořili jsme také o tom, co tito lidé prožívají. Debatovali jsme o chybách, které v rámci řešení problémů s akné dělají. A probírali jsme různé způsoby léčby těchto kožních potíží.

  • Přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA o postupech při řešení potíží s
    akné
    " style="">
    Přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA o postupech při řešení potíží s
    akné
    " style="">
    Přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA o postupech při řešení potíží s
    akné
0:00
/
0:00

Podle posledních výzkumů má problém s akné v dospělosti 25 % žen a 30 % mužů. Z toho zhruba u 10 % problémy přetrvávají i po 45. roku života. U dospělých lidí často ani dostatečně nepomáhají kosmetické přípravky a je nutný zásah lékaře.

Většina projevů akné se odhojí spontánně. Léčení ovšem může zkrátit průběh onemocnění, redukovat jeho závažnost a zejména ovlivnit tvorbu jizvících projevů. Léčba akné by měla být léčbou cílenou podle závažnosti projevů a rozsahu onemocnění.

Ve většině případů stojí za projevem akné u žen právě hormonální disbalance. Tedy akné se objeví právě tehdy, převažují-li mužské hormony nad těmi ženskými. Dochází tak často k přemnožení bakterií, které žijí v naší pleti, a vzniká tak výhodné prostředí pro zánět. V takových případech se kombinuje vnitřní léčba s vnější péčí.

Projevy akné vznikají působením několika faktorů, jako jsou například zvýšená tvorba mazu, zvýšené rohovění kůže v oblasti vývodů mazových žláz a působení bakterií a kvasinek. Akné postihuje především místa, kde má člověk velké množství mazových žláz, tedy obličej, hrudník a záda.

Říká se, že onemocnění je způsobeno určitými potravinami. Četné studie však nepotvrdily vztah mezi akné a příjmem určité stravy, například čokolády nebo hranolků. Jestliže se ovšem výjimečně individuálně projevy akné zhoršují po některých potravinách, pak je třeba je ze stravy vyloučit. Někdy je nutné omezit potraviny obsahující jód, bróm, a dokonce i multivitamínové šťávy, které mohou ovlivnit tvorbu zánětlivých výsevů. Ke zhoršení projevů akné může přispět i stres.

Vedle medikamentózní léčby je u akné důležité čištění. Spočívá v důsledné péči o kůži a v šetrném odmašťování pomocí tzv. syndetů, alkoholových roztoků. Zvýšenou produkci kožního mazu lze ovlivnit i podávanými léky.