Petr Ježek: Léčba nemoci akvaristů trvá i rok. Buďte opatrní!
S primářem Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram MVDr. Petrem Ježkem jsme mluvili o léčbě nemoci akvaristů.
Povídali jsme si o původcích tohoto onemocnění. Probírali jsme způsoby přenosu nákazy. Zaměřili jsme na různé postupy v léčbě nemoci akvaristů.
Pozor na infikovanou vodu nebo ryby!
Mykobakteriózy způsobují patogenní druhy mykobakterií. Vzhledem k tomu, že v současné době se toto onemocnění objevuje především u lidí, kteří mají kontakt s akvarijními rybami, začalo se jí říkat nemoc akvaristů.
Člověk se obvykle nakazí po traumatu a kontaktu s infikovaným vodním prostředím nebo rybami. Vstupní branou této infekce bývá nejčastěji poranění, ke kterému dojde při čištění akvárií, kousnutí infikovanou rybou nebo bodnutí její ploutví.
Léčba je složitá
Na optimální výběr léčby tohoto onemocnění jsou v zahraničí i u nás různé názory. Žádnou kombinaci léků nelze uvést jako obecně platnou správnou volbu. I délka léčby se může velmi lišit. V odborné literatuře se uvádí doba léčby 4 až 8 týdnů, nejčastěji to bývají tři měsíce. Léčba může trvat i rok.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.