Petr Šebesta o operacích páteře
Se zástupcem primáře Ortopedického oddělení Nemocnice Mělník MUDr. Petrem Šebestou jsme mluvili o operacích páteře.
Hovořili jsme o tom, v jakých částech páteře mají lidé nejčastější problémy. Povídali jsme si o příčinách jejich vzniku. Probírali jsme problémy, se kterými se tito lidé potýkají. Mluvili jsme o způsobech léčby těchto potíží. Věnovali jsme se tomu, jak operace páteře probíhá. A diskutovali jsme o tom, jak dlouho trvá rekonvalescence pacienta po takovém zákroku.
Pacientům s degenerativním postižením páteře, mezi laiky nejznámějším jako výhřez plotýnek, umějí pomoci už druhým rokem také v mělnické nemocnici. Lidem lékaři pomáhají od bolestí způsobených útlakem nervových kořenů nebo míchy.
Podle MUDr. Petra Šebesty se lékaři v této nemocnici nejčastěji setkávají se zúžením páteřního kanálu na podkladě spondylartrózy. Relativně velké procento pacientů přichází se spondylolistézou, tedy skluzem obratlů.
Loni mělničtí lékaři operovali celkem 32 lidí. Ve 29 případech se jednalo o degenerativní onemocnění, třikrát pomohli pacientům se zlomeninami páteře. Nejmladšímu pacientovi bylo 26 let, nejstaršímu 80 roků.
S bolestí páteře má osobní zkušenost minimálně 70 procent populace a bolest zad je také důvodem až 40 procent pracovních neschopností. Nejčastější příčinou jsou právě degenerativní změny, které se začínají na páteři objevovat už ve třetí dekádě věku. K jejich rozvoji přispívají nerovnoměrné zatížení páteře, sedavý způsob života, nadváha, hormonální a genetické vlivy.
Z neznámých důvodů je mezi pacienty větší procento žen. Méně častými příčinami bolestí zad jsou zánětlivá postižení páteře, nádory, úrazy a poúrazové stavy. Chirurgickým řešením onemocnění páteře se zabývá relativně nový medicínský obor spondylochirurgie. Setkávají se v něm tři lékařské specializace - ortopedie, neurochirurgie a traumatologie.
Reprízováno 27. srpna 2012.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.