Po Velikonocích měli chlapci jasno, která z dívek o ně má a nemá zájem, zmiňuje v souvislosti s tradicemi etnograf Petr Hlavačka
Etnograf Petr Hlavačka o velikonočních tradicích i magických rituálech.
Věděli jste, že podle barvy pentle při pomlázce chasníci poznali, která dívka o ně má a která nemá zájem? Že ranní rosa na Velikonoce měla léčivou moc? Nebo že půjčit si v tento den znamenalo přijít o štěstí?
Jaké zvyky a pověry provázely svátky jara a co z nich přetrvalo dodnes? Existují regionální rozdíly v tom, jak se Velikonoce slaví? Kolik různých názvů tradice šlehání děvčat má a je pomlázka vždy z proutí? Jak se určuje datum Velikonoc?
O významu jednotlivých dnů, které tomuto jarnímu svátku předcházejí, o rituálech, které se dříve ve velikonočním období dodržovaly, o významu symbolů a dalších historických tradicích a souvislostech přišel do studia Českého rozhlasu Zlín povyprávět etnograf Petr Hlavačka. Moderuje Jarka Barboříková.
Související
-
Velikonoce - zvyky a tradice jednotlivých dnů Svatého týdne
Velikonoce jsou pro mnoho lidí předzvěstí jara. Jde samozřejmě také o nejdůležitější křesťanský svátek.
-
V Mysločovicích probíhala velikonoční pomlázka v plné parádě – v hanáckých krojích a se zpěvem
Bílé košile, vyšívané vestičky, na hlavách širáky a na nohou sváteční holínky - tak se i na letošní velikonoční pomlázku vydali členové pěveckého sboru Hlahol z Mysločovic.
-
Moravské Kopanice – kraj, kde se dodnes dochovaly zvyky, tradice a specifické nářečí
Nadhled a moudrost předků se skrývá v jejich vyprávění, lidových tradicích i samotné řeči. Jaká je řeč lidí z moravských Kopanic? A je stále živá?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.