Poblíž České Třebové můžete v půvabné osadě Křivolík podniknout dobrodružnou cestu do pravěku
Pokud se vydáte po modré turistické značce z České Třebové směrem k vesničce Kozlov, bude vám čas běžet pozpátku. Sice se jako chlapci ze slavného českého filmu Cesta do pravěku nedostanete až k moři s trilobity, ale projdete rovnou do pravěké osady. Jmenuje se Křivolík a v létě tam bývá dost živo.
Pravěkou osadu Křivolík budují dvanáctým rokem členové spolku Bacrie a jejich přátelé. Coby milovníci historie a popularizace vědy vytvořili v lesích nad Českou Třebovou nejen muzeum v přírodě, ale také centrum experimentální archeologie. Hlavně během léta tak mohou návštěvníci v osadě zažít i něco výjimečného. Sledovat třeba vypalování keramiky nebo lití kovů. Takovým způsobem, jakým to před tisíci a stovkami let dělali naši předkové.
Osadu Křivolík tvoří několik objektů. Jsou to obydlí z časů lovců a sběračů, prvních zemědělců. Prohlédnout si tu ale můžete také chalupy, jaké stavěli Keltové, Germáni nebo Slované. V areálu, kterému nechybí obětiště nebo malá políčka, uvidíte i kovárnu ze starší doby železné. Možná narazíte také na roztopenou pec, určenou jak k pečení chleba, tak i vypalování keramiky.
Pravěká osada se nachází na mýtině uprostřed lesa. „Žádné pravěké osídlení na tomto místě zachycené nemáme, naše muzeum vzniklo na zelené louce,“ vysvětluje náčelník pravěké osady a spolku Bacrie David Maršálek. „Zdejší nadmořská výška není typická pro pravěké osídlení, my jsme spíš využili ten pěkný terén, máme tady vodoteč i úrodnou půdu.“
Největším objektem osady je roubená stavba s travnatou střechou, tzv. hodovní síň. „Po skončení doby bronzové se velká rodina začala dělit na rodiny, jak je známe dnes. Takže pro dobu železnou už jsou naopak typické menší domky, kdy v jednom bydlíte, v dalším skladujete potraviny nebo máte dílnu, takže to vytváří takový společný dvorec,“ dodává David Maršálek.
V zimě až 22 stupňů? Žádný problém
Pravěká obydlí staví spolek Bacrie s využitím reálných půdorysů domů, které na jiných místech v Česku odkryli archeologové. Používá i tradiční stavební postupy a navíc zkouší i funkčnost obydlí. „V osadě Křivolík provozujeme i zimní táboření. Například tento dům, dřevěný objekt, jehož stěny pokrývá hliněná mazanice, jsme vytopili na příjemných 22 stupňů, ve chvíli, kdy venku bylo minus dvanáct,“ doplňuje David Maršálek.
V blízkosti pravěké osady Křivolík můžete navštívit i další známé turistické cíle. Na okraji obce Kozlov je to Chaloupka Maxe Švabinského. Právě sem mířil známý malíř na letní pobyty a inspiroval se místní krajinou i lidmi. Jméno Maxe Švabinského nese také historická turistická chata, kde se můžete občerstvit nebo si vyšlápnout na zdejší rozhlednu. Při návštěvě České Třebové určitě nevynechejte Rotundu sv. Kateřiny, nejstarší románskou stavbu ve východních Čechách nebo zajímavé expozice městského muzea.
Související
-
To je hadrák, ten neublíží, ten leští. V České Třebové mají expozici Velorexů
Městské muzeum v České Třebové je jediným veřejným muzeem v Česku, kde najdete expozici Velorexů. Popisuje zrod a vývoj tohoto zvláštního motorového vozidla.
-
Pojďte se podívat do chalupy českého malíře Maxmiliána...
Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově je od roku 1972 zařazená mezi nemovité kulturní památky. Najít ji můžeme nedaleko České Třebové. Dostaneme se tam krásnou břez...
-
Primát rotundy sv. Kateřiny. Jde o nejstarší románskou stavbu...
V České Třebové v Pardubickém kraji stojí nejstarší východočeská románská památka, které místní neřeknou jinak než kostelíček. Rotunda svaté Kateřiny tu stojí už od...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.