Podcast Šikana je pro nás všechny. Měli bychom být ke svému okolí víc vnímaví, říká Andrea Gabrišová
Andrea Gabrišová je muzikálová herečka a zpěvačka působící na českých i slovenských divadelních prknech. Momentálně se podílí i na projektu o šikaně ve školách pro Český rozhlas Junior.
Andrea Gabrišová je původem ze Slovenska, do Česka ji přivedl konkurz na Fantoma Opery. „Konkurz dopadl dobře, v roce 2014 byla premiéra. Dva roky jsem pendlovala mezi Prahou a Bratislavou, ale pak jsem se natrvalo přestěhovala do Prahy.“
Přestože v té době neuměla dobře česky, stejně ji do Fantoma vzali. „Asi jsem se jim prostě líbila. Pokoušela jsem se mluvit česky, ale bylo to tenkrát hodně slyšet. Pak jsem na tom začala pracovat. Dneska je moje čeština na takové úrovni, že můžu i něco namlouvat. Pracuju na tom tak poslední tři čtyři roky, pořád je co zdokonalovat.“
Láska k muzikálu
Že chce být muzikálovou zpěvačkou, věděla už od puberty. „Spousta holek chce být popstar, ale já už od 14 let věděla, že chci dělat muzikál. Miluju ale i dabing nebo třeba zpívání s Filharmonií Gustava Mahlera. Popová scéna není úplně pro mě.“
V roce 2011 se také objevila v soutěži Česko Slovensko má talent, kde se probojovala až do semifinále. „Chtěla jsem o sobě dát vědět. Spousta mých známých a kolegů šlo do takové soutěže s cílem se zviditelnit. Jsem ráda, že jsem to ustála se ctí, nešla jsem tam s ambicí vyhrát. Myslím, že účel to splnilo. Minimálně bezprostředně po soutěži přišlo mnohem víc nabídek, než na které jsem byla zvyklá.“
Podcast Šikana
Andrea Gabrišová také spolupracovala s Českým rozhlasem Junior na podcastu Šikana. „Jedná se o pětidílnou podcastovou sérii a název je dost signifikantní. Popisuje skutečné příběhy, které se staly na českých školách, formou inscenovaných rozhovorů mezi školní psycholožkou a jednotlivými aktéry případů. Byla to těžká práce, musela jsem se opravdu dostat do role psycholožky.“
Sama prý jako dítě zažila lehkou formu šikany. „Bylo to někdy na základní škole, ale zdaleka to nebyl tak těžký případ, jako se objevují v podcastu. Tahle minisérie je věnovaná nejen dětem a pedagogům, ale nám všem. Měli bychom být víc vnímaví a v případě potřeby bychom měli podat pomocnou ruku.“
„My si často myslíme, že víme, jak šikana vypadá, ale i mně to rozšířilo obzory. Teď vím, na co si víc dávat pozor. Hlavně v tom pocastu pořád opakujeme, že si ty děti za šikanu nemůžou, že to není jejich chyba a nikdo nemá právo jim ubližovat. A to je strašně důležité. Jsem ráda, že podcast vznikl a že můžu být jeho součástí,“ dodává v pořadu Alex a host.
Který z dílů podcastu Šikana byl pro ni nejsilnější? Bude mít podcast pokračování? Jak prožívá období před premiérou? Co je nejvyšší metou muzikálové zpěvačky? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.