Pokračuje kampaň Daruj notebook, která pomáhá studentům během koronavirové krize překonat bariéry ve studiu
Organizace Romea vyhlásila na přelomu března a dubna výzvu, díky které můžete nepotřebné notebooky či počítače věnovat romskému studentovi a pomoci mu lépe zvládnout studium a distanční výuku na střední nebo vysoké škole. Do akce se prozatím zapojilo přes 30 dárců.
„Studenti nemají notebooky, ani tablety. Rodiče nám volali, že si jejich děti dělají úkoly na mobilu a chodí do knihoven na veřejnou wi-fi, kde si stahují různé materiály do školy,“ říká za organizaci Štefan Balog, který dodává, že na počátku koronavirové pandemie už studenti prakticky nemohli využívat ke studiu knihovny a jiné veřejné prostory s možností připojení k internetu:
„Během jarní vlny koronaviru byly zavřené školy, knihovny, internetové kavárny a další místa s volně přístupnou wi-fi.“
Tehdy vznikl nápad oslovit možné dárce a pomoci tak studentům z nízkopříjmových rodin získat výpočetní techniku pro potřeby jejich studia.
„Výzva běžela tři měsíce. Během nich se nám podařilo sehnat více jak 30 přístrojů v celkové hodnotě převyšující 175.000 Kč. Nicméně poptávka je mnohem vyšší, proto jsme se rozhodli teď v září, kdy se koronavirus znovu vrací do plné síly, výzvu obnovit. Zatím se nám ozvalo jen pár lidí, ale doufám, že jich nakonec bude více a my budeme moci podpořit více studentů.“
Podpoření žáci základních, středních a vysokých škol pocházejí ze sociálně slabých rodin.
„Často jsou to děti, které pochází z rodiny, která není úplná. Matka nebo otec jsou samoživitelé a nemají prostředky na to, aby koupili notebooky, tablety, počítače,…“
Romské studenty vedle firem podpořili zejména jednotlivci:
„Jeden z velkých darů přišel od pána, který nám chtěl darovat dva notebooky po svých dcerách. Poděkovali jsme mu a poprosili ho, aby o tom řekl dalším lidem, že poptávka je veliká. A on se rozhodl, že nám koupí ještě čtyři nové notebooky.“
„Většina dárců pochází z majority, ale asi tři dárci byli Romové a ti darovali studentům tablet.“
Podporu již získalo na 30 studentů
Zatím se povedlo podpořit více jak 30 žáků a studentů středních a vysokých škol:
„Myslím si, že společnost vnímá, že jsou romští studenti v těžké životní situaci. Lidé jsou velmi solidární a podporují studenty nízkopříjmových rodin ve snaze získat vzdělání.“
Štefan Balog, jakožto student vysoké školy, si je sám vědom, že pro studenta je počítač absolutně nezbytnou součástí každodenního studia:
„Vím, o čem mluvím. Sám ještě studuji vysokou školu, momentálně dopisuji diplomovou práci, a nedokážu si představit, jaké by to bylo pro mě, kdybych notebook neměl doma a nemohl na něm pracovat. To bych tu školu vůbec nemohl dělat. Nejen pro vysokoškoláky, ale i pro středoškoláky a studenty základních škol jsou tyto věci absolutně nezbytné.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.