Pondělí: Holičství včera a dnes

15. srpen 2016

Pamatujete si, jak fungovala holičství před rokem 1989, případně v dobách dávno minulých? Co se vám vybaví, na co si vzpomenete? Chodili jste k holiči (kadeřníkovi) nebo jste si tyto služby nedopřávali? A co v dnešní době? Navštěvujete holičství a kadeřnictví? Jak jste spokojeni se službami? Říkalo se, že u holiče (kadeřníka) se dozvíš všechny informace o místě, ve kterém žiješ, je to pravda? Vybaví se vám nevšední situace nebo historka právě z tohoto prostředí?

Holičství je řemeslo se staletou tradicí, které v posledních letech zažívá v Česku renesanci. Pánové s uhlazenými pěšinkami a na milimetr vypilovanými vousy (samozřejmě břitvou) už nebývají jen výjevem z filmů z třicátých let, ale stále častěji na ně narazíte v Praze i několika dalších velkých městech.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.