Pondělní Noční linka: Pohádky

21. leden 2019

Je známo, že Češi mají pohádky rádi, patříte mezi milovníky pohádek i vy? Jaké pohádky jste četli jako malé děti? Máte oblíbené pohádky, autora pohádek? Co vám pohádky přinesly do vašeho života? Díváte se rádi na filmové pohádky? Máte oblíbené filmové zpracování? Jaký příběh u vás vítězí? Jakou pohádku si nenecháte ujít, pokud ji dávají v televizi?

Jde o vyprávění založené na básnické fantazii, zejména ze světa nadpřirozených jevů. Důležité je, že pohádkový příběh není původně vázán na podmínky reálného světa. Příběh samotný není vypravěčem prezentován jako pravdivý a posluchači zpravidla také nevěří, že by se mohl odehrát ve skutečnosti.

Arnošt|Dědeček nám se sestrou vyprávěl pohádky, které si sám vymýšlel. Mělo to jen jednu závadu: Dědeček nám během vyprávění neustále usínal a my jsme ho museli budit. Vlastně dvě závady: jelikož si pohádky vymýšlel, po probuzení nevěděl co předtím vyprávěl. Takže jsme mu museli ustavičně napovídat a tak jsme vlastně vyprávěli víc my než dědeček. Ale stejně na to s láskou vzpomínáme a říkáme si se se sestrou: Kolik dětí má v dnešním uspěchaném světě takové štěstí - i s tím usínáním a buzením. Dobrou noc přeje Arnošt
Víťa|Dobrý den, je mi 28 let a pohádky miluji již od dětství! Jsem téměř nevidomý a tak jsem závislý na pohádkách, které jsou filmově zpracované. Mezi mé nejoblíbenější pohádky patří S čerty nejsou žerty, Hrádky s čertem, Mrazík. Toto jsou pohádky, které jsou natočené v minulém režimu. Ze současné doby mám nejraději pohádky, které točí pan režisér Zdenek Troška. To jsou pohádky, které mám moc rád. Čertoviny, Z pekla štěstí, Princezna ze mlýna a veškeré pohádky, které pan Troška natočí jsou výjimečné! Dále miluji rozhlasové pohádky. Již několik let každou neděli poslouchám na ČRO dvojce po 13 hodině rozhlasovou pohádku, nedokázal bych bez nich žít. Buď si jí pustím k obědu, nebo se po obědě natáhnu a odpočívám. Miluji pohádky! Mějte se všichni moc dobře. Vítek
Marek|Krásný večer přeji. Můj příspěvek se týká spíše filmových pohádek. Mám dojem, že se většina lidí v době svátků raději dívá na pohádky starší než na ty nové. A tento trend bohužel zapřičinily novodobé nevydařené pohádky typu "Kouzelník Žito". Vždy se těším na nové pohádky, ale často jsem zklamán. Výjimkami jsou Anděl Páně 1 a 2, Sedmero krkavců (ty jsou opravdu výborné) nebo už trošku starší věci jako Lotrando a Zubejda, Nesmrtelná teta či Rumplcimprcampr. Je to mrzuté. Špatné scénáře, někdy i nevhodně vybráni herci. Ze starších pohádek mám v oblibě Princ a Večernice, Nebojsu, S čerty nejsou žerty.
Olda|O prázdninách jsem vnučce předčítal před spaním pohádky. Když jsme vyčerpali asi 4 knížky pohádek v jejím věku 4- 6 let, tak jsem začal potmě vyprávět své vlastní pohádky. Výhodou bylo, že vnučka se občas zeptala na neznámé pojmy a já jsem si nenamáhal zrak. Hrdinou mých příběhů byl Obří muž ze Skotska v mnoha absurdních situacích, např. :jak jel lokomotivou přes Alpy k Jadranu na houby nebo jak se učil hrát tenis. V jednom příběhu jsme se dostali až ke vzniku Země a černé díře. Když jsem řekl, že to přesně nikdo z vědců neví tak bylo okamžik ticho a pak vnučka pronesla: ale můj táta to ví. Dnes má vnučka 16 let a občas chce po svém otci pokračovat v příbězích.
Inka|Dobrý večer,paní Jano, já patřím mezi milovníky pohádek a stále poslouchám nedělní pohádky na Dvojce.Bez toho si neděli nedovedu představit.0d malička,co jsem se naučila číst,čtu.Mám Špalíček pohádek od Františka Hrubína,Moravskoslezské pohádky,Anglické pohádky a tak bych mohla pokračovat.Pokud běží v televizi pohádka,kterou jsem ještě neviděla,ráda se na ní podívám.Nedávno jsem byla v kině na Čertí brko a pohádka se mi velmi líbila.Moje nejoblíbenější je Byl jednou jeden král s Janem Werichem a Vlastou Burianem.Někdy se mi stane,že si pobrečím.Bohužel jsem zůstala sama a nebudu mít komu číst pohádky.Snad jedině neteř čeká miminko,tak tam by to třeba šlo.Přeji Vám i posluchačům hezký zbytek večera.Zdraví Inka z Hradce Králové

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.