Prase chované v biochovu může běhat na čerstvém vzduchu a živí se tím, co vyrostlo na biopoli
V každém supermarketu je už biokoutek, kde si můžete koupit nejen mléčné výrobky, pečivo, různé mouky a zrníčka, ale i maso. Jedna z biofarem s chovem prasat a skotu a dokonce i vlastními biojatkami je v Sasově u Jihlavy.
To je přeštické černostrakaté prase. Je to staré, tradiční plemeno prasat,“ ukazuje do venkovní ohrady farmář Josef Sklenář. V Sasově u Jihlavy vede biofarmu, kde chová nejen prasata, ale i skot. „Už jen to, že mohou jít za námi ven, je znakem biochovu,“ říká.
Prasata samozřejmě dostávají krmení, které vyrostlo na ekologicky kontrolovaných polích. „Konkrétně tyhle baští krmnou směs. Je ze šrotů z pohanky, ječmene, hrachu, kukuřice a vojtěškových lupínků,“ vyjmenovává a s úsměvem dodává, že z této směsi jednou upekl placky kolegům. Divili se, co je to za skvělou naturální mouku.
Na jatka přicházejí zvířata sama
Farma v Sasově u Jihlavy má i svá biojatka. „Na nás je, aby konec našich zvířat byl co nejrychlejší a co nejméně bolestný,“ říká farmář. K tomu přispívá i to, že zvířata na jatka přicházejí sama, a nejsou převážena kamiony. Biofarmáři také nesmí používat elektrické poháněče. „V okamžiku, kdy to zvíře vystresujete před porážkou, tak to maso může dojít k takové újmě, že je téměř nepoživatelný,“ dodává.
Dalším zajímavým prvkem sasovské biofarmy je rodinový způsob chovu prasat. Ve výběhu tak vidíme jednoho kance, prasnice a spoustu selat. Ta zůstávají s matkami trojnásobně delší čas než v běžných chovech, takže tři měsíce. „Sele pije tři měsíce nenahraditelné mateřské mléko, a my tak nemusíme dávat selatům náhražky,“ vysvětluje Josef Sklenář.
Související
-
Štěně jako vzpruha pro stárnoucího psa? Prý to funguje!
Máte staršího psa, který už si nehraje, pořád leží a život ho přestal bavit? Zkuste ho oživit a vrátit do mladých let. Pořiďte nové štěně do rodiny.
-
Chov obřích šneků není náročný. Dokážou ale naklást stovky vajíček najednou
Domácí mazlíček nemusí být jen chlupatý. Jsou chovatelé, kteří nedají dopustit na hada, leguána nebo pavouka. Co byste ale řekli na obřího třiceticentimetrového šneka?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.