Přesný čas umí z kamenných slunečních hodin v Prachaticích přečíst málokdo

8. září 2014
Česko – země neznámá

Jen málokdo dokáže odečíst čas z největších slunečních hodin v Česku, které zdobí jihočeské město Prachatice. V reportáži pouze jeden z pěti obyvatel Prachatic dokázal při pohledu na unikátní kamennou plastiku odhadnout čas. Dvanáctiletý školák Martin Bican si také jako jediný dokázal vybavit historii hodin, byť spadá do období, kdy sám ještě nebyl na světě.

Hodiny se nacházejí v předpolí prachatické Dolní brány. Nejsou umístěny na zdi, jak tomu obvykle bývá, ale na zemi. A rozhodně nepocházejí ze středověku. Ze zbuzanského vápence je jako městskou plastiku na počátku 70. let minulého století vytvořil sochař Zdeněk Šimek. Hodiny mají rozpětí sedm metrů a ukazatel času je dlouhý tři metry.

Prvotní návrhy prachatických slunečních hodin pocházejí z roku 1969, vlastní stavbě se jejich autor Zdeněk Šimek věnoval počátkem 70. let. Šimek byl významnou osobností výtvarného umění, amatérsky se ovšem věnoval i astronomii.

03179727.jpeg

Při stavbě hodin se inspiroval kamennými observatořemi starověké Indie, na jejímž území se dodnes nachází celá řada podobných architektonicko-astronomických pomůcek. Své návrhy slunečních hodin konzultoval s astronomem a také s matematikem, aby jeho výtvor nebyl pouze krásným uměleckým dílem, ale i funkčním ukazatelem přesného času.

autor: Ivan Studený
Spustit audio