Při výběru krmné směsi pro hlodavce je dobré dát na rady zkušených prodejců. Nebojte se ptát
Nedílnou součástí krmiva morčat, křečků nebo zakrslých králíků jsou různé krmné směsi. Obchody jich nabízejí nepřeberné množství, a je těžké se v nabídce vyznat.
V zimě, kdy není možné dávat svým hlodavcům čerstvou trávu, bylinky nebo pampeliškové listy, se chovatelé často uchylují ke krmným směsím. Existují různé druhy. Mezi ty levnější patří směsi určené pro různá zvířata. Dražší jsou speciálně vyrobené pro určité druhy, někdy zvlášť i pro mláďata. V první řadě je dobré vědět, co konkrétně morče, křeček, králík nebo činčila může a co nesmí. „Pozor na obiloviny u morčat, protože vedou k tloustnutí,“ upozorňuje Radana Tiralová z jihlavského obchodu pro chovatele.
Hlodavci by každopádně měli mít ve své ubikaci seno a čerstvou vodu. Podle druhů pak i různou čerstvou zeleninu nebo ovoce. Sypkou směs je dobré podávat v malých dávkách, které dokáže zvíře zkonzumovat. Často se stává, že si například morče ze směsi vybere jen to, co mu nejvíc chutná a zbytku se nedotkne. „Bylo by dobré jim to tam nechat, aby zvířátko vědělo, že nic jiného nedostane. Tím se naučí dožírat porce,“ radí Radana Tiralová s tím, že pokud se tento způsob výchovy nedaří, je možné podávat extrudované krmivo v podobě stejných peletek, ve kterém je obsažené vše, co zvíře potřebuje.
Ve směsích se často objevují i barevné extrudované kousky v atraktivních tvarech kroužků nebo kytiček. Těm je dobré se vyhýbat. Podobné je to i u ohlodávacích tyčinek v podobě dřívek se slepenými semínky. Ty by každopádně neměly v kleci viset trvale. „Je to pamlsek, je to věc za odměnu. Rozhodně by to neměla být základní strava toho zvířete,“ říká chovatelka.
Při výběru krmné směsi je dobré řídit se zdravým rozumem, a kupovat tam, kde prodejcům věříme. Je dobré nebát se ptát na zkušenosti prodejce i jeho zákazníků na to, která směs se prodává nejvíc a která naopak zůstává ležet v regálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.