Pro muže vyrábím šperky tak, aby je chtěli nosit, říká David Lomos

17. listopad 2016
Dopolední host

Největší audioportál na českém internetu

Základem úspěchu je, aby se lidé se šperky sžili | Foto: CC0 Public domain, pixabay.com

Pokud bychom nahlédli do historie, zjistili bychom, že úplně původně šperk vůbec nesouvisel s pohlavím nositele. Nešlo o to, zda jej nosí muž nebo žena. O postavení šperků ve společnosti hovořil šperkař David Lomos

Pokud bychom nahlédli do historie, zjistili bychom, že úplně původně šperk vůbec nesouvisel s pohlavím nositele. Nešlo o to, zda jej nosí muž nebo žena. Šperk vyjadřoval zejména společenské postavení, moc, bohatství. A třeba v pravěku byl šperk jakýmsi amuletem. Připomínal velké události a významné skutky.

Dnes je funkce šperku lehce odlišná, i když stále může vyjadřovat stejné hodnoty jako v minulosti - tedy movitost majitele nebo jeho vliv. Šperky nás dnes ale především zdobí. „Šperk je odjakživa nedílnou součástí společenské reprezentace. Ale demokracie nám dala možnost volby. Když chceme, můžeme jít, koupit si šperk, vlastnit ho a nosit,“ říká šperkař z Roztok David Lomos.

  • David Lomos pro muže vyrábí šperky tak, aby je chtěli
    nosit
    " style="">
    David Lomos pro muže vyrábí šperky tak, aby je chtěli
    nosit
    " style="">
    David Lomos pro muže vyrábí šperky tak, aby je chtěli
    nosit
0:00
/
0:00

David Lomos je čerstvým držitelem ocenění Živnostník roku 2016 Středočeského kraje. Když mluví o své práci, je z jeho slov cítit nadšení a vášeň.

„Vždycky jsem si nejvíc vážil řemesla. Řemeslo je základ. I malíř musí umět zvládnout techniku barev, techniku práce se štětcem. Teprve potom, až to zvládne, může nastat umění. Umělec může mít talent sebevětší, ale když se nenaučí řemeslo, tak se k tomu moc nedostane,“ míní David Lomos.

Poslechněte si celý rozhovor s Davidem Lomosem