První kostka cukru osladila čaj v lednu před 171 lety, navštivte muzeum v Dačicích
Unikátní expozici, věnovanou českému vynálezu – kostce cukru – mají v Dačicích na Jindřichohradecku. Historie sladké bílé kostky začala 23. ledna 1843. Je spjata právě s městem Dačice. Jednotlivé dějové linie se však začaly zaplétat už na počátku devatenáctého století v kulisách zdejšího zámku a později i rychle se rozvíjejícího podniku cukerné rafinerie.
Tehdy se přistěhovali na dačický zámek ke svému příteli šlechtici Karlu Dalbergovi bratři Tomáš a František Grebnerovi. Ti zde v roce 1829 založili nejprve cukrovar a později rafinerii, kterou od roku 1840 řídil ve Vídni vystudovaný drogista Jakub Kryštof Rad. Na místo ředitele rafinerie nastoupil energický čtyřicátník krátce po sňatku s paní Julianou.
A byla to právě jeho praktická žena, která se pustila spolu se svým mužem do intenzivního rozvoje a modernizace zpracování cukru v dačické rafinerii. Zatím co se Jakub Kryštof Rad soustředil na zavedení parního stroje, Juliana se zajímala o praktické využití výsledného produktu. A tak díky ní začala v rafinerii přidružená výroba cukrovinek.
Kostkový cukr vymyslel muž, ale donutila ho žena?
A možná právě při vymýšlení nových pamlsků a náročném porcování cukrové homole se Juliana jednoho srpnového dne roku 1841 tnula do prstu sekáčkem. Ještě s krvácejícím prstem utíkala vyhubovat manželovi. Lamentovala, aby s tím nekonečným porcováním homolí něco udělal, když je tu už jednou ředitel. A hubovala zřejmě dost nahlas, nebo možná dost dlouho, protože o pár měsíců později ji manžel obdaroval bedýnkou s třemi sty padesáti kostkami cukru – s prvním kostkovým cukrem na světě!
Jakub Kryštof Rad sestrojil lis, kterým na jedno stlačení vyrobil 400 kostek. Pro tento svůj patent získal v roce 1843 ve Vídni privilegium a mohl zavést sériovou výrobu. Ovšem ani novinka v podobě bílých a červených kostek prodávaných pod názvem Čajový cukr nezachránila upadající rafinerii od krachu.
Jak lis na kostky cukru spatřil světlo světa
Jakub Kryštof Rad se roku 1846 vrátil s chotí do Vídně a po dalších šesti letech marného boje s recesí rafinerie zanikla. Ovšem vynález kostkového cukru se uchytil a šířil se po celém světě. Město Dačice je na své světové prvenství po právu hrdé a na čestném prostranství před kostelem se tak vyjímá památník v podobě cukrové kostky vytesané ze žuly.
V Dačicích můžete navštívit i Městské muzeum, ve kterém se dozvíte všechno možné i nemožné o kostkovém cukru. Muzeum je otevřeno celoročně, přesnou otevírací dobu najdete na www.muzeumdacice.cz.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vydírání Součka? ‚Radní jsou znepokojeni, chtějí to od něj vysvětlit,‘ říká šéf Rady ČT
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Hlavní cenu Magnesia Litera získal Hlaučův román Letnice. Ocenění obdržel i komiks zesnulého Smutena
-
Na teroristickém útoku na koncert Taylor Swift se měl podílet 20letý Slovák. Plánoval i střelbu v Istanbulu