Ptáky před zimou ochrání budky na stromech, nyní je správný čas k jejich výrobě

5. prosinec 2013

Právě v těchto dnech je ideální doba k umístění ptačí budky. Ta může sloužit jako úkryt před zimou i místo k jarnímu hnízdění. Výroba není složitá, pomohou s ní třeba ochránci zvířat.

„Vytvořit si budku zvládne úplně každý, není na tom určitě nic složitého,“ uvádí Petr Švingr z vlašimského ekocentra. Těm, kteří si nevědí rady, nabízí přesný návod i rady přímo ve Vlašimi.

Návod na budku je snadno k nalezení také na internetu. Na takovou běžnou bude potřeba dřevěná deska, tlustá dva až tři centimetry. Stěny mají být 30 centimetrů vysoké a rozměry dna jsou 13 × 13 centimetrů.

  • Nyní je nejlepší čas k umístění budky, která ochrání ptáky před zimou. Jak ji vyrobit se ptala redaktorka Věra
    Hájková.
    " style="">
    Nyní je nejlepší čas k umístění budky, která ochrání ptáky před zimou. Jak ji vyrobit se ptala redaktorka Věra
    Hájková.
    " style="">
    Nyní je nejlepší čas k umístění budky, která ochrání ptáky před zimou. Jak ji vyrobit se ptala redaktorka Věra
    Hájková.
0:00
/
0:00

„Je třeba hlídat některé bezpečnostní prvky. Například když se zatloukají hřebíky, neměly by se nikdy zatloukat směrem dovnitř, vždy raději směrem ven,“ upozorňuje ochránce přírody.

Budka by také neměla být natřena nebezpečným materiálem, jako je například jedovatá barva.

Umístěním na strom to nekončí, o budku je potřeba se pravidelně starat. Ptáci je opustí po hnízdění, většinou na konci října.

Univerzální ptačí budka od autora Jana Štefana

„Vytřepat, vyčistit od vnějších parazitů jako jsou klíšťata, čmelíci nebo blechy,“ dodává Švingr. Usídlit se v nich mohou i myši nebo včely.

Desítky budek pro ptáky rozmisťuje ve svém okolí také Zdeněk Posád. „Hlavně kolem domů, několik jsme dávali také mimo na louky, do remízků,“ vysvětluje.

Kromě úkrytů pro pěvce vyráběl také budky pro poštolky nebo sovu. Ptáci se za nový domov odvděčí tím, že loví škůdce, například mšice.

autor: haj