Radar na Příbramsku nebude, obce rozhodnutí USA vítají

17. září 2009

Americký radar v Česku stát nebude. Spojené státy ustoupily od záměru vybudovat systém protiraketové obrany v České republice a Polsku. Je to zpráva dne hlavně pro obyvatele obcí v Brdech, kde měla radarová základna stát. Tou první, která se proti radaru postavila, byla obec Trokavec, v čele se starostou Janem Neoralem. Ten se s občany o zprávu podělil obecním rozhlasem hned, když se jí dozvěděl. V Brdech natáčela redaktorka Jana Kosová...

  • Radar na Příbramsku nebude, obce rozhodnutí USA
    vítají
    " style="">
    Radar na Příbramsku nebude, obce rozhodnutí USA
    vítají
    " style="">
    Radar na Příbramsku nebude, obce rozhodnutí USA
    vítají
0:00
/
0:00

"Lidé, kteří zprávu zaslechli, přicházeli pod okna úřadu a byli rádi, že jsme vyhráli," říká starosta Neoral. "Jsem rád, že tu rada nebude - a není to nic proti Americe," dodává další z obyvatel Trokavce, kde se referendum o radaru uskutečnilo už v roce 2007.

Zpráva potěšila i starostu Rožmitálu pod Třemšínem Josefa Vondráška. "Pokud je to pravda, tak načneme flaštičku a oslavíme to. Bylo by dobře, kdyby USA od protiraketové obrany ustoupily a daly nám pokoj," uvedl.

Příbramský starosta Josef Řihák považuje celou věc za neúspěch bývalé vlády, která podle něj radar arogantním způsobem prosazovala, aniž vše dobře vysvětlila. "Takže jsem určitě rád, že tady radar nebude," dodal.

Ve Spáleném Poříčí se naopak proti radaru lidé nestavěli. "Snažili jsme se k tomu přistupovat s chladnou hlavou," vysvětlil místostarosta obce Jindřich Jindřich.

Vláda přitom podle starostů slibovala obcím v okolí plánovaného radaru finanční kompenzace na rozvoj Brdska. Do dnešního dne ale do obcí dorazil jen zlomek slibovaných peněz.

"Ze slibovaných 1,25 miliardy korun zatím obce dostaly 13,5 milionu korun pouze na projekty," podotkl starosta Neoral z Trokavce. Ministerstvo financí podle něj dopisem slíbilo, že čtyři obce, které už určité stavby rozjely - Strašice, Spálené Poříčí, Mirošov a Trokavec - získají od státu do 15 procent z celkových nákladů stavby a čtvrtinu z ceny projektů. "Spíš ale počítám, že to nedostaneme, což by ale bylo velmi podrazácké, protože oni (politici) nás do těch akcí natlačili," řekl Neoral. Ministerský dopis podle něj dále říká, že obce, které ještě s ničím nezačaly, nedostanou nic.

"To je prázdná bublina. Všechno zapadlo. Holt budeme zaostalý kraj, ale bez radaru," poznamenal Vondrášek, podle nějž se podařilo čerpat peníze jen na část technických projektů. Například Rožmitál dostal od ministerstva financí asi 1,8 milionu korun, proplatily se za to projekty týkající se kanalizace a školky. "Když jsme teď dodělali sběrný dvůr a chtěli tam dostat nějaké peníze z toho slíbeného, tak už nikdo nereaguje," dodal starosta. Vedení Středočeského kraje zároveň usilovalo o to, aby se Brdy staly chráněnou krajinnou oblastí. Nedávno krajští radní rozhodli, aby se oblast Brdy - Hřebeny stala přírodním parkem.

autoři: kos , Von