S bombou se nelétalo

31. květen 2004

V letadle na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami byla bomba. Našli ji v malém osobním stroji kapitán a mechanik. Prováděli rutinní kontrolu před startem. Všimli si, že pod letadlem je něco rozsypaného a stočená šňůra. "Prohlédli letadlo, ale pak při bližším ohledání zjistili, že je to napojené na nějaký časovač, tak zavolali policii," popsal událost Rudolf Crhák z firmy, která pořádá lety a seskoky parašutistů. V letadle našli něco jako dýmovnici a údajně tam byla také plechovka s výbušninou. "Nechápu, kdo a proč by to sem mohl dát. Vůbec mě nenapadá souvislost," dodal Crhák.

Letadlo L 410 mělo o víkendu létat s parašutisty, kterých se do něj vejde patnáct. "Je to dvoumotorové dopravní letadlo, našli to pod krytem motoru, který se prý válel na zemi. Pak to tady uzavřela policie," řekl pracovník letiště. Policie potvrdila, že podezřelý předmět připomínající nástražný výbušný systém mohl explodovat. "Pyrotechnik zjistil, že to nebyla atrapa," oznámila mluvčí středočeské policie Soňa Budská. V sobotu policisté na letišti zajišťovali stopy. "Případ vyšetřujeme jako pokus o trestný čin obecného ohrožení," řekla mluvčí. Policie podle ní zjišťuje, jak dlouho tam výbušnina mohla být a zda s ní letadlo už dokonce nevzlétlo. Pracovníci letiště ale nepředpokládají, že s výbušninou na palubě někdo létal. "To určitě ne, kryt motoru byl na zemi, takže se na to hned přišlo, předtím tam nemohlo nic být," míní vedoucí letového provozu Jarmil Kolmar.

O letišti v Dlouhé Lhotě se před časem spekulovalo v souvislosti se záměrem ruského zbrojního koncernu Kaskol Group postavit u Příbrami evropské centrum na údržbu a servis malých obchodních letadel M-101T. předseda příbramského aeroklubu Petr Šefr to ale označil za nafouknutou bublinu. U letiště prý jen jedna firma staví malý areál s hangárem, kde chce dělat servis ultralehkých letadel.

Spustit audio