Sametovou revolucí skončil 41 let trvající totalitní komunistický režim. Komunisti své pozice opustili

„Máme holé ruce!“ volali studenti na pražské Národní třídě v pátek, 17. listopadu 1989, když jejich pokojný průvod obklíčila tehdejší policie. Následovalo brutální bití obušky a několik stovek lidí bylo zraněno.

Zpráva o masakru na Národní třídě se rychle roznesla po Praze. Jako první zareagovali studenti a divadelníci, kteří hned druhý den vstoupili do stávky. O den později, 19. listopadu, vzniklo Občanské fórum – politické hnutí sdružující mnoho různorodých občanských aktivit.

Občanské fórum se stalo sebevědomým partnerem v dialogu s vládnoucí mocí. Následovaly masové manifestace na Václavském náměstí, kde lidé žádali vyšetření incidentu na Národní třídě. Přidávala se i další města a vrcholem byly dvě obří manifestace na zaplněné Letenské pláni.

Rozklížené komunistické vedení bylo bezradné a podobně jako v ostatních zemích socialistického tábora nakonec své pozice opustilo. Začátkem prosince vznikla nová Vláda národního porozumění, prezident Gustáv Husák abdikoval a nahradil ho Václav Havel, který ještě několik měsíců před tím seděl ve vězení. Takzvanou sametovou revolucí skončil 41 let trvající totalitní komunistický režim.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.