Shimmy a twist
Pokračuji i dnes v pátrání po jazykovém zákulisí pojmenování různých tanců. Beru to tak trochu napřeskáčku. Vedle tanců známých se v této rubrice objevily i tance dnes už zapomenuté, některé z tanců, jejichž názvy jsem tu probíral, se tančí i dnes, o jiných jste možná ani nevěděli, že existují. Dnes budu mluvit o dvou tancích, které byly silně populární ve 20. století. Každý ale v jinou dobu. Shimmy krátce po 1. světové válce a twist na přelomu 50. a 60. let, což si sám dobře pamatuju.
V obou případech jde o tance původcem americké. O shimmy se v encyklopediích píše, že jde o tanec sudodobý a že je to rychlá obdoba foxtrotu. O twistu se dočteme, že se tančí "v silně akcentovaném čtyřčtvrtečním taktu" a že při něm tanečníci tančí odděleně a "provádějí rytmizované otočky". Pojmenování obou tanců je myslím dost zajímavé. Americký tanec shimmy byl prý pojmenován zkomoleným francouzským slovem. Do podoby shimmy se změnilo francouzské chemise, což znamená košile. Etymologové soudí, že původně šlo o tanec jaksi hodně podomácku, že se tančil v soukromí, takříkajíc jen tak v košili.
Podobně nejasné je to s pojmenováním twistu. Podstatné jméno twist sice určitě vzniklo ze slovesa twist, které znamená kroutit, točit, křivit, a kdo si na twist pamatuje, uzná, že je to pojmenování trefné. Nejasnosti začínají, až když začneme pátrat po původu slovesa twist. To prý zjevně souvisí s číslovkou two, dvě, ale není úplně zřejmé, co má kroucení co dělat s dvojkou. Snad prý jde vyjádření silné, tedy dvojnásobné zakřivenosti, ohnutosti. Pokud twist opravdu souvisí s číslovkou dvě, je jazykově příbuzný s tvídem, pojmenování této látky totiž původně znělo twill a znamenalo tkaný dvojí nití. A ještě jeden jazykový příbuzný: také slovo tudor, pojmenování typu automobilu je z číslovky two. Tudor má dvoje dveře anglicky two door. Ale to jsme od tanečního reje příliš daleko. Zítra se do něj ještě vrátíme.
Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.