Silvestr aneb zrádná noc - jak jí přežít ve zdraví
29. prosinec 2011
Poradili jsme vám, jak přežít Silvestr a podívali jsme se na kloub tomu, co se děje s tělem v noci, když se například večer hodně najíte.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Naposledy v tomhle roce se setkáváme přes Silvestrem tedy v seriálu Hubněte zdravě na Regionu s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou, hezký den.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Dobrý den, Patriku, tak se dneska vrhneme do nočních hubnutí, viďte?
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Je to tak, budeme mluvit o tom, v čem může být taková noc třeba i zrádná pro to hubnutí, nakonec před námi je taková ta nejbujařejší noc z celého roku. To je Silvestr. Pak se probudíme, možná nebude dobře, trochu šoufl, ale my to probereme obecně, co ta noc pro to hubnutí může přinést. Hubneme v noci pomaleji nebo rychleji?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Tak já bych chtěla upozornit na něco, o čem už jsme tady mnohokrát mluvili, to něco se jmenuje bazální metabolismus. A je to energie, kterou tělo potřebuje za klidových podmínek na údržbu svých základních tělesných funkcí.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
To abysme vůbec mohli v klidu spát.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Ne, to nespíme, to jsme při vědomí, bazální metabolismus vlastně se týká ležení v klidu při stabilní teplotě a při vědomí. Nemusíme mít zavřené, otevřené oči, to je jedno, ale je to to, co se dá měřit, vlastně odpor těla biointerenční metodou. A bazální metabolismus se z toho dopočítává. Je to tedy hodnota, která je vypočtená, ale ze zkušeností, ze statistických dat a z dalších měření, tady se týká to spíš kalorimetrických měření, to znamená, to je to měření kysličníku uhličitého a kyslíku a jejich poměru ve vydechovaném vzduchu. Tak z těchto všech vlastně věcí se dopočítává taková představa o tom, kolik energie tělo v klidu potřebuje na základní funkce. A tady bych je chtěla vyjmenovat. Je to bušení srdce, dýchání, bez toho, že se hýbeme, je to udržování tělesné teploty, takzvaný bazální tonus, to znamená, to, co se liší u živého člověka a u mrtvého, to znamená to napětí svalové, které je v těch klidových podmínkách v leže. Potom je to vlastně základní funkce, které se týkají mozku. O tom máme, bych řekla, nejmenší představu. A o tom se asi budeme bavit potom dál v tom, co vlastně v té noci se může dít. Takže tento bazální metabolismus, ten se maličko liší v noci a ve dne, protože v noci ten mozek spí. Víme, že máme několik fází spánku, jedna z těch fází je ta, kdy máme sny, to je takzvaný ren spánek, pozná se podle rychlých pohybů očí. A tato fáze, ta má ten metabolismus trošku vyšší. Tam se nám zdají sny, můžeme tam mít i noční můry, můžeme se divoce hýbat. Takže v této fázi jediné vlastně je ten metabolismus trošku zvýšen. V těch ostatních, kdy jsme relaxovaní, dýcháme pomaleji, pomaleji nám tluče srdce, máme nižší krevní tlak, tak tam ten bazální metabolismus je trošku nižší než ve dne.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
To znamená, kdyby se nám celou noc zdály sny, že bychom lépe spalovali?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Já bych takové sny nikomu nepřála. Ve zdravém organismu se v noci vlastně uvolňuje leptin, což je takový hormon, který informuje podvěsek mozkový, zda tedy se má uvolňovat tuk podkožní nebo nemá, protože samozřejmě i v noci, i když vlastně se nehýbeme tolik, tak potřebujeme z něčeho tu energii brát. V noci se většinou tedy uvolňují nadbytečné tělesné zásoby tuku a pokud je ta zpětná vazba vlastně leptinová na hypofýzu, tedy podvěsek mozkový v pořádku a není činnost leptinu nijak omezena a o tom si řekneme po písničce, tak se vlastně vlivem leptinu v noci hubne tuk.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Teď jste pochopili, že jsme si řekli o písničku a vy ji budete mít na Regionu.
/ Písnička /
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Dál pokračujeme v povídání o zrádnostech nocí v seriálu Hubněte zdravě. Povídáme si o tom s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou. Vy posloucháte. Mluvili jsme o leptinu. Vy jste chtěla se ještě k němu vrátit. To v jaké souvislosti?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
V souvislosti s tím, jak my si můžeme tuhle tu zpětnou vazbu, která tělu říká, uvolňuj podkožní tuky, to znamená, spaluj tuky, jak si ji můžeme vypnout. Dělají to všichni, kteří vlastně za prvé jedí během dne velmi málo. To znamená, že nesnídají, v rychlosti nějak něco zhltnou k obědu, nesvačí a ti, kteří se nehýbou. To znamená, u těchto lidí vlastně vznikne taková informace, ta informace většinou je podpořena ještě tím, že ten člověk doplní většinu jídla jenom v jedné dávce v noci nebo večer, to je takové to bohaté večeření. Hubnoucí tomu říkají nájezdy na lednici, kdy se zkonzumuje nízkoobjemová vysokokalorická strava, obsahující rychlé cukry a tuky, většinou nasycené, živočišné. Takže v tu chvíli tělo dostane informaci prostřednictvím střeva a střevo začne vylučovat grelin. Grelin funguje proti leptinu, to znamená, že grelin vlastně vypíná funkci leptinu v hypofýze. A je to naše obrana, kterou tělo člověka na severním pásmu potřebovalo po celou dobu, co jsme žili vlastně v krutých zimách, kdy v zimě nebyl dostatek potravy a ta potrava, která byla dostupná, tak to bylo maso zvířat, která byla obalená tukem v té první fázi zimy, čili nasycené živočišné tuky, ve stravě chyběly ryby, chyběly tam luštěniny, obiloviny, chybělo tam ovoce, pokud, tak bylo jenom suché. A byl tam med a byly tam oříšky, které si naši předkové na zimu vlastně shromažďovali. Čili ta tučná maloobjemová vysokoenergetická strava, obsahující i rychlé cukry. To je v tom medu. Takže tato informace vlastně řekla tělu, obaluj tepelné jádro tukem a nepouštěj žádný tuk vlastně ze zásob, protože to by člověk hladověl.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Byla to informace k přežití, kterou teď tolik nepotřebujeme.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Přesně. V dnešní době, kdy se pohybujeme v klimatizovaných, vytápěných místnostech, nemáme žádný pohyb, ale naopak máme hodně velkou psychickou zátěž, tak tohle vypínání je podpořeno stresovými hormony, vylučovanými nadledvinami, adrenalin, noradrenalin, kortikoidy, navíc existuje ještě, podle toho, jak se hýbeme, to znamená, pokud se nehýbeme, řečeno velmi jednoduše, další ochrana, a to je ochrana našich svalů před vlivem inzulínu, aby vlastně při tom nepohybu a nejídle se nám neodbourávaly naše vlastní svaly. V tu chvíli vlastně stresové hormony vypnou vliv inzulínu na tkáně a my vlastně zhubnout nemůžeme.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Jak je to všechno propojené se vším. Tam ta základní informace, tedy můžeme trvat na tom, že v noci ano, hubneme, hubneme dobře, ale musíme říct i ty další věci, to, že musíme předtím pravidelně jíst. Pokud ne, tak na to můžeme zapomenout, že bychom v noci dobře hubnuli. Že musíme být tedy v pohodě, nemůže tam být žádný stres. A navíc se ještě musíme dobře pohybovat během toho dne. Takže když tohle uděláme, tak nám se tělo odmění tím, že v noci bude hubnout.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
V noci hubne, protože ono ty zásoby nepotřebuje. V případě, že to neuděláme, to znamená, uděláme všechny chyby proti zdravému životnímu stylu, nehýbeme se, jíme tučnou a sladkou stravu velmi nepravidelně a spíš na noc, to znamená, stoupá naše energetická příjmová složka vlastně směrem k noci, tak v noci naopak tloustneme.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
A jak to bude vypadat na Silvestra. O tom si ještě řekneme. Teď dopředu na Regionu po písničce.
/ Písnička /
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Už brzy přijde zrádná noc, silvestrovská noc. Určitě si všichni připijeme nebo zůstaneme i déle vzhůru. I ti, co třeba chodí obyčejně spát dřív. Jak se to může projevit na našem organismu, na naší postavě, o tom si dál budeme povídat s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou. Může nám takováhle noční party nabořit to fungování toho metabolismu, třeba takhle jednorázově, nebo když si to budu pravidelně dopřávat víkend co víkend, když budu ponocovat?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Naše tělo si udržuje takzvanou homeostázu. To znamená určité stabilní podmínky podle našeho životního stylu. Pokud uděláme nějakou výjimku v našem životním stylu, tak se to nijak nezaznamená a nic moc strašného se neděje. Čili abych odpověděla na tu původní otázku, pokud si děláme silvestrovskou noc jako jedinou v roce a nebo jednu třeba ze čtyř v noci, čili slavíme pár narozenin a Silvestra, tak se nic zásadního nestane. To, co se ale velmi vymstí, je pravidelnost. To znamená, pokud každý pátek chodíme na svých deset piv a ještě k tomu přidáme Silvestra, tak to je potom velký průšvih. Takže vždycky záleží na četnosti a na množství. To záleží v jakékoliv situaci, se kterou si naše tělo má poradit.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Záleží i na tom časovém rozložení toho našeho období, kdy jsme vzhůru. Mám na mysli to, když je někdo zvyklý ponocovat, kdy jde spát třeba ve dvanáct nebo až v jednu, ve dvě. A dělá to tak často. Oproti tomu, kdo jde spát, já nevím, kolem desáté, jedenácté hodiny, může se tohle projevit na té postavě, že jeden z nich bude mít spíš tu postavu větší objemnější než ten druhý?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
To, co se zase vždycky musíme ptát, je, jak ty výkyvy těch nocí a dní vlastně probíhají. Tady jsme mnohokrát mluvili o lidech, kteří chodí na noční služby. Pokud je to noční vrátný, který celý svůj život dělá nočního vrátného, tak se prostě jeho tělo adaptuje na tento režim. Ty nejhorší vlastně výkyvy jsou takové ty jeden noční, jeden den denní, potom volno, potom třeba dvanáctka. Tohle, na to se tělo nijak adaptovat nemůže. To znamená, že takové tělo vlastně si neustále žije v jakémsi stresu a tam musíme zpravidelnit aspoň příjem potravy. Zase, jedna silvestrovská noc v tom příliš mnoho paseky nenadělá. Ale pokud ty noce máme vlastně podpořené ještě tím, že tomu systému děláme zmatek, čili snídáme, když se vzbudíme a ne, když je čas snídat, třeba v osm hodin ráno. Ať už máme noční nebo nemáme noční, tak pokud vlastně si v tom děláme takhle velký zmatek, tak tam to tloustnutí, zejména v oblasti pasu, plus takové ty nešvary, čili vybírání jiné potravy, než je ta zdravá, takové té snadno stravitelné zase nízkoobjemové, vysokoenergetické, bývá častější a kombinace těchto dvou věcí, čili stres z toho, že nemám pravidelný režim, plus nepravidelná strava, plus pohyb, který bývá v různé části vlastně dne, tak to všechno se velmi negativně projevuje na postavě.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Takže když to shrneme, právě to opačně to děláno, bude to dobré, abychom dobře spali, abychom byli hubení, ten pohyb, dobře jíst, v pohodě a další věci, které jsme zmiňovali v tom dnešním díle. Tak doufejme, že pokud vás čeká tedy silvestrovská noc jako jedna z mála tohoto charakteru, že ji přežijete ve zdraví, s lidmi, které máte rádi, a vstoupíte do toho nového roku úspěšně.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Doporučuji dobře se najezte předtím, než se pustíte do nějakého tahu, protože jedna z věcí, která je velmi důležitá na to, abychom se ten druhý den v novém roce, jak na Nový rok, tak po celý rok, neprobouzeli zbití, je, že ten mozek dostane kvalitní živiny před tím, než dostane kladivem alkoholu.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Říká doktorka Kateřina Cajthamlová. A společně vám přejeme jen to nejlepší do toho roku 2012 a i v něm se na vás budeme těšit.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Šťastný nový rok.
Spustit audio
--------------------
Naposledy v tomhle roce se setkáváme přes Silvestrem tedy v seriálu Hubněte zdravě na Regionu s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou, hezký den.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Dobrý den, Patriku, tak se dneska vrhneme do nočních hubnutí, viďte?
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Je to tak, budeme mluvit o tom, v čem může být taková noc třeba i zrádná pro to hubnutí, nakonec před námi je taková ta nejbujařejší noc z celého roku. To je Silvestr. Pak se probudíme, možná nebude dobře, trochu šoufl, ale my to probereme obecně, co ta noc pro to hubnutí může přinést. Hubneme v noci pomaleji nebo rychleji?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Tak já bych chtěla upozornit na něco, o čem už jsme tady mnohokrát mluvili, to něco se jmenuje bazální metabolismus. A je to energie, kterou tělo potřebuje za klidových podmínek na údržbu svých základních tělesných funkcí.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
To abysme vůbec mohli v klidu spát.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Ne, to nespíme, to jsme při vědomí, bazální metabolismus vlastně se týká ležení v klidu při stabilní teplotě a při vědomí. Nemusíme mít zavřené, otevřené oči, to je jedno, ale je to to, co se dá měřit, vlastně odpor těla biointerenční metodou. A bazální metabolismus se z toho dopočítává. Je to tedy hodnota, která je vypočtená, ale ze zkušeností, ze statistických dat a z dalších měření, tady se týká to spíš kalorimetrických měření, to znamená, to je to měření kysličníku uhličitého a kyslíku a jejich poměru ve vydechovaném vzduchu. Tak z těchto všech vlastně věcí se dopočítává taková představa o tom, kolik energie tělo v klidu potřebuje na základní funkce. A tady bych je chtěla vyjmenovat. Je to bušení srdce, dýchání, bez toho, že se hýbeme, je to udržování tělesné teploty, takzvaný bazální tonus, to znamená, to, co se liší u živého člověka a u mrtvého, to znamená to napětí svalové, které je v těch klidových podmínkách v leže. Potom je to vlastně základní funkce, které se týkají mozku. O tom máme, bych řekla, nejmenší představu. A o tom se asi budeme bavit potom dál v tom, co vlastně v té noci se může dít. Takže tento bazální metabolismus, ten se maličko liší v noci a ve dne, protože v noci ten mozek spí. Víme, že máme několik fází spánku, jedna z těch fází je ta, kdy máme sny, to je takzvaný ren spánek, pozná se podle rychlých pohybů očí. A tato fáze, ta má ten metabolismus trošku vyšší. Tam se nám zdají sny, můžeme tam mít i noční můry, můžeme se divoce hýbat. Takže v této fázi jediné vlastně je ten metabolismus trošku zvýšen. V těch ostatních, kdy jsme relaxovaní, dýcháme pomaleji, pomaleji nám tluče srdce, máme nižší krevní tlak, tak tam ten bazální metabolismus je trošku nižší než ve dne.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
To znamená, kdyby se nám celou noc zdály sny, že bychom lépe spalovali?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Já bych takové sny nikomu nepřála. Ve zdravém organismu se v noci vlastně uvolňuje leptin, což je takový hormon, který informuje podvěsek mozkový, zda tedy se má uvolňovat tuk podkožní nebo nemá, protože samozřejmě i v noci, i když vlastně se nehýbeme tolik, tak potřebujeme z něčeho tu energii brát. V noci se většinou tedy uvolňují nadbytečné tělesné zásoby tuku a pokud je ta zpětná vazba vlastně leptinová na hypofýzu, tedy podvěsek mozkový v pořádku a není činnost leptinu nijak omezena a o tom si řekneme po písničce, tak se vlastně vlivem leptinu v noci hubne tuk.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Teď jste pochopili, že jsme si řekli o písničku a vy ji budete mít na Regionu.
/ Písnička /
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Dál pokračujeme v povídání o zrádnostech nocí v seriálu Hubněte zdravě. Povídáme si o tom s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou. Vy posloucháte. Mluvili jsme o leptinu. Vy jste chtěla se ještě k němu vrátit. To v jaké souvislosti?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
V souvislosti s tím, jak my si můžeme tuhle tu zpětnou vazbu, která tělu říká, uvolňuj podkožní tuky, to znamená, spaluj tuky, jak si ji můžeme vypnout. Dělají to všichni, kteří vlastně za prvé jedí během dne velmi málo. To znamená, že nesnídají, v rychlosti nějak něco zhltnou k obědu, nesvačí a ti, kteří se nehýbou. To znamená, u těchto lidí vlastně vznikne taková informace, ta informace většinou je podpořena ještě tím, že ten člověk doplní většinu jídla jenom v jedné dávce v noci nebo večer, to je takové to bohaté večeření. Hubnoucí tomu říkají nájezdy na lednici, kdy se zkonzumuje nízkoobjemová vysokokalorická strava, obsahující rychlé cukry a tuky, většinou nasycené, živočišné. Takže v tu chvíli tělo dostane informaci prostřednictvím střeva a střevo začne vylučovat grelin. Grelin funguje proti leptinu, to znamená, že grelin vlastně vypíná funkci leptinu v hypofýze. A je to naše obrana, kterou tělo člověka na severním pásmu potřebovalo po celou dobu, co jsme žili vlastně v krutých zimách, kdy v zimě nebyl dostatek potravy a ta potrava, která byla dostupná, tak to bylo maso zvířat, která byla obalená tukem v té první fázi zimy, čili nasycené živočišné tuky, ve stravě chyběly ryby, chyběly tam luštěniny, obiloviny, chybělo tam ovoce, pokud, tak bylo jenom suché. A byl tam med a byly tam oříšky, které si naši předkové na zimu vlastně shromažďovali. Čili ta tučná maloobjemová vysokoenergetická strava, obsahující i rychlé cukry. To je v tom medu. Takže tato informace vlastně řekla tělu, obaluj tepelné jádro tukem a nepouštěj žádný tuk vlastně ze zásob, protože to by člověk hladověl.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Byla to informace k přežití, kterou teď tolik nepotřebujeme.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Přesně. V dnešní době, kdy se pohybujeme v klimatizovaných, vytápěných místnostech, nemáme žádný pohyb, ale naopak máme hodně velkou psychickou zátěž, tak tohle vypínání je podpořeno stresovými hormony, vylučovanými nadledvinami, adrenalin, noradrenalin, kortikoidy, navíc existuje ještě, podle toho, jak se hýbeme, to znamená, pokud se nehýbeme, řečeno velmi jednoduše, další ochrana, a to je ochrana našich svalů před vlivem inzulínu, aby vlastně při tom nepohybu a nejídle se nám neodbourávaly naše vlastní svaly. V tu chvíli vlastně stresové hormony vypnou vliv inzulínu na tkáně a my vlastně zhubnout nemůžeme.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Jak je to všechno propojené se vším. Tam ta základní informace, tedy můžeme trvat na tom, že v noci ano, hubneme, hubneme dobře, ale musíme říct i ty další věci, to, že musíme předtím pravidelně jíst. Pokud ne, tak na to můžeme zapomenout, že bychom v noci dobře hubnuli. Že musíme být tedy v pohodě, nemůže tam být žádný stres. A navíc se ještě musíme dobře pohybovat během toho dne. Takže když tohle uděláme, tak nám se tělo odmění tím, že v noci bude hubnout.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
V noci hubne, protože ono ty zásoby nepotřebuje. V případě, že to neuděláme, to znamená, uděláme všechny chyby proti zdravému životnímu stylu, nehýbeme se, jíme tučnou a sladkou stravu velmi nepravidelně a spíš na noc, to znamená, stoupá naše energetická příjmová složka vlastně směrem k noci, tak v noci naopak tloustneme.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
A jak to bude vypadat na Silvestra. O tom si ještě řekneme. Teď dopředu na Regionu po písničce.
/ Písnička /
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Už brzy přijde zrádná noc, silvestrovská noc. Určitě si všichni připijeme nebo zůstaneme i déle vzhůru. I ti, co třeba chodí obyčejně spát dřív. Jak se to může projevit na našem organismu, na naší postavě, o tom si dál budeme povídat s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou. Může nám takováhle noční party nabořit to fungování toho metabolismu, třeba takhle jednorázově, nebo když si to budu pravidelně dopřávat víkend co víkend, když budu ponocovat?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Naše tělo si udržuje takzvanou homeostázu. To znamená určité stabilní podmínky podle našeho životního stylu. Pokud uděláme nějakou výjimku v našem životním stylu, tak se to nijak nezaznamená a nic moc strašného se neděje. Čili abych odpověděla na tu původní otázku, pokud si děláme silvestrovskou noc jako jedinou v roce a nebo jednu třeba ze čtyř v noci, čili slavíme pár narozenin a Silvestra, tak se nic zásadního nestane. To, co se ale velmi vymstí, je pravidelnost. To znamená, pokud každý pátek chodíme na svých deset piv a ještě k tomu přidáme Silvestra, tak to je potom velký průšvih. Takže vždycky záleží na četnosti a na množství. To záleží v jakékoliv situaci, se kterou si naše tělo má poradit.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Záleží i na tom časovém rozložení toho našeho období, kdy jsme vzhůru. Mám na mysli to, když je někdo zvyklý ponocovat, kdy jde spát třeba ve dvanáct nebo až v jednu, ve dvě. A dělá to tak často. Oproti tomu, kdo jde spát, já nevím, kolem desáté, jedenácté hodiny, může se tohle projevit na té postavě, že jeden z nich bude mít spíš tu postavu větší objemnější než ten druhý?
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
To, co se zase vždycky musíme ptát, je, jak ty výkyvy těch nocí a dní vlastně probíhají. Tady jsme mnohokrát mluvili o lidech, kteří chodí na noční služby. Pokud je to noční vrátný, který celý svůj život dělá nočního vrátného, tak se prostě jeho tělo adaptuje na tento režim. Ty nejhorší vlastně výkyvy jsou takové ty jeden noční, jeden den denní, potom volno, potom třeba dvanáctka. Tohle, na to se tělo nijak adaptovat nemůže. To znamená, že takové tělo vlastně si neustále žije v jakémsi stresu a tam musíme zpravidelnit aspoň příjem potravy. Zase, jedna silvestrovská noc v tom příliš mnoho paseky nenadělá. Ale pokud ty noce máme vlastně podpořené ještě tím, že tomu systému děláme zmatek, čili snídáme, když se vzbudíme a ne, když je čas snídat, třeba v osm hodin ráno. Ať už máme noční nebo nemáme noční, tak pokud vlastně si v tom děláme takhle velký zmatek, tak tam to tloustnutí, zejména v oblasti pasu, plus takové ty nešvary, čili vybírání jiné potravy, než je ta zdravá, takové té snadno stravitelné zase nízkoobjemové, vysokoenergetické, bývá častější a kombinace těchto dvou věcí, čili stres z toho, že nemám pravidelný režim, plus nepravidelná strava, plus pohyb, který bývá v různé části vlastně dne, tak to všechno se velmi negativně projevuje na postavě.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Takže když to shrneme, právě to opačně to děláno, bude to dobré, abychom dobře spali, abychom byli hubení, ten pohyb, dobře jíst, v pohodě a další věci, které jsme zmiňovali v tom dnešním díle. Tak doufejme, že pokud vás čeká tedy silvestrovská noc jako jedna z mála tohoto charakteru, že ji přežijete ve zdraví, s lidmi, které máte rádi, a vstoupíte do toho nového roku úspěšně.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Doporučuji dobře se najezte předtím, než se pustíte do nějakého tahu, protože jedna z věcí, která je velmi důležitá na to, abychom se ten druhý den v novém roce, jak na Nový rok, tak po celý rok, neprobouzeli zbití, je, že ten mozek dostane kvalitní živiny před tím, než dostane kladivem alkoholu.
Patrik ROZEHNAL, moderátor
--------------------
Říká doktorka Kateřina Cajthamlová. A společně vám přejeme jen to nejlepší do toho roku 2012 a i v něm se na vás budeme těšit.
Kateřina CAJTHAMLOVÁ, dietoložka
--------------------
Šťastný nový rok.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je firma NEWTON Media a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.