Společenský dům, poté Hotel Moskva, dnes Interhotel Zlín. Restaurace tu nabízela menu za 5 korun
Společenský dům, poté Hotel Moskva, dnes Interhotel Zlín – budova s devadesátiletou historií, která byla za Bati odpočinkovým místem pro všechny.
Před 90 lety, v prosinci 1932, se poprvé rozsvítil na nové budově ve Zlíně neonový nápis Společenský dům a první hosté začali proudit do hotelu a městského centra, kde se lidé scházeli, odpočívali a bavili se. 30. prosince 1932 se tu konala první velká akce – ples sportovního klubu SK Baťa.
Jak jeho původní název napovídá, fungoval tehdy Společenský dům nejen jako hotelový objekt, ale zároveň i společenské centrum, a tuto funkci si do velké míry uchoval i v pozdějších poválečných letech. Hotel nabízel opravdu široké zázemí. Hosté měli k dispozici několik výtahů, ping-pong nebo 10 kulečníkových stolů. Byla zde jídelna, kavárna s živou hudbou, luxusní francouzská restaurace a terasa s posezením pro až 1000 lidí s výhledem na Zlín.
Tehdejší firemní tisk Baťovy továrny lákal k návštěvě například nabídkou: „Pro vaše občerstvení máme pro vás naši francouzskou restauraci, která se vyrovná všem prvotřídním restaurantům čistotou, bezvadnou a rychlou obsluhou a hlavně lácí a výtečnou kvalitou jídel. Abychom dokázali, že za malý peníz můžete se výborně najíst, zavedli jsme v lidové restauraci menu, kde za pouhých pět korun vás obsloužíme výbornou polévkou, velmi chutným masem s příkrmem a k tomu ještě čerstvý teplý moučník.“
Během své historie budova dvakrát změnila svůj název – nejdříve po druhé světové válce na Hotel Moskva, v roce 2022 na Interhotel Zlín.
Související
-
Podívejte se, jak Baťův Zlín ožívá na dobových kolorovaných fotografiích
Nadace Tomáše Bati spustila online výstavu s názvem "Nejde, neexistuje". Na stejnojmenném webu představuje kolorované archivní fotografie Zlína z dob éry továrníka Bati.
-
Vražda ševce Františka Bartoše souvisí s historií Zlína, bez ní by se nenarodil Tomáš Baťa
Zlín by nebyl Zlínem nebýt podnikatele Tomáše Bati. A Tomáš Baťa by vůbec nebyl nebýt tragické události v roce 1867.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka