Spor o reformu se prohlubuje

29. květen 2003

Spor mezi vládou a odbory kvůli mzdám se prohlubuje. Opět se nedohodly na tom, kolik peněz má být vyčleněno na růst platů zaměstanců ve veřejném sektoru. Odboráři do příštího týdne posoudí varianty, které jim kabinet předložil. I nadále odmítají, že by vláda dala na zavedení 16třídního tarifního systému místo slíbených 15 miliard pouze třetinu. Nejsou nadšeni ani další možností. Vláda v ní navrhuje vyčlenit na nový platový systém osm miliard a pro další dva roky zmrazit mzdy.

Podle mluvčí odborových svazů rozpočtové sféry Aleny Vondrové by to nic neřešilo. "Tam jde o to, že ony by ty prostředky, které by byly na mzdy v roce 2005 a 2006 použili na tuto extrémní úpravu, která znamená propad sice menší část zaměstnanců, ale propad. Ani ta diferenciace by nebyla tak výáznamná jako by byla, kdyby tam bylo dostatek peněz. Je to zase nesplnění cílů, pro který se měl ten šestnáctitřídní systém měl zavést."

Další varianta plánuje rozšíření na 16 tarifních tříd s vyčleněním 8 miliard. Příští dva roky by pak ale mzdy nerostly vůbec. Pro Asociaci samostatných odborů zastoupenou předsedou Lékařského odborového klubu Milanem Kubkem je to ale nepřijatelné. "Ty varianty nereflektují ani předvolební sliby ani vládní prohlášení, prostě odmítáme, aby zaměstnanci veřejného sektoru byli těmi, kteří se vždycky otřesou, když vláda potřebuje, a prostě ta reforma veřejných financí nemůže jít na náš úkor."

Asociace samostatných odborů navrhuje podle svého zástupce ještě další možnost. "16třídní tabulka, která by měla být s prostředky já odhaduji kolem 12 miliard korun na zavedení té tabulky. Pro nás je nepřijatelná ta představa, že by se zachoval stávající 12třídní systém. Dobře, vláda má potíže, ale naši členové je mají taky."

autoři: ark , vih
Spustit audio