Srdeční selhání je nejčastější příčinou hospitalizace lidí starších 65 let
Srdeční selhání je i v dnešní době závažným a často špatně končícím stavem. Na celém světě trápí téměř 50 milionů lidí. Postihuje kolem 2 % dospělých osob, přičemž ve věku přes 65 let je to až 10 %.
Srdeční selhání je nejčastější příčinou hospitalizace u jedinců starších 65 let. Jeho diagnostika i léčba doznala v posledních letech rychlý vývoj. A u toho byl i můj dnešní host prof. MUDr. Radek Pudil, zástupce přednosty I. interní kardioangiologické kliniky pro školství a výzkum z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Vycházíme z toho, že srdeční selhání je nemoc, při které srdce nezvládá plnit základní funkci a dostávat do těla dostatečné množství krve, která se pak hromadí často v dolních končetinách. Srdeční selhání není jen náhlá zástava srdce, ale mívá hlavně chronickou formu. To znamená, že nemoc se rozvíjí postupně a srdce se snaží zvládnout veškeré nároky organismu. Chronický průběh nemoci je o to zrádnější, že příznaky se projevují postupně a řadu z nich si s nemocí srdce nespojíme.
Poslechněte si celý rozhovor v podcastu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka