Tanky zachránily mokřadní louku u Rančířova na Vysočině

Tanky zachránily mokřadní louku u Rančířova na Vysočině
Zdá se to jako paradox, ale je to tak. Rančířovské mokřady na Vysočině, které byly dlouhá léta vojenským výcvikovým prostorem, unikly díky vojákům zemědělství i průmyslu a zůstaly mokré. Ochránci přírody tak měli dobrou startovní pozici k budování tůní a vytváření přirozeného prostředí pro spousty druhů rostlin a živočichů.
Do vojenského prostoru lidé z okolí dlouhá léta nemohli vstupovat a teď tak objevují kouty přírody, které zůstaly nedotčené celá dlouhá desetiletí. Mezi ně patří i zmíněné mokřadní louky. Jihlavští ochránci přírody začali právě na těchto loukách kopat tůně. Některé ručně, jiné stroji, některé jsou mělčí, jiné hlubší. Tak, aby si každý tvor našel to, co pro svůj život potřebuje.
„Tůně jako takové v krajině chybí, protože jsme svázali do koryt toky řek, které dnes nejsou schopné se vybřežovat a klikatit se v přírodě,“ vysvětluje ochránce přírody Jan Dvořák, proč teď tůně musí budovat sami. Mokřady jsou sice z laického pohledu území bezcenná, přitom ale skrývají velký přírodní potenciál. Z přírodního hlediska jde o jedny z nejbohatších území, protože se zde vyskytují jak vodní, tak i suchozemské organismy.
K rančířovským mokřadům se dostanete jednoduše a můžete si dokonce vybrat ze dvou směrů. Buď přímo přes bývalý vojenský areál nad Pístovem u Jihlavy, nebo od Rančířova cestou k bývalým vojenským rybníkům.
Stopy života vojáků jsou tu v celém okolí znát na každém kroku a nedivte se, když cestou narazíte na polorozbořené haly a zbytky rozbitého betonu. Nezapomeňte si s sebou vzít holínky. Bylo by škoda, kdybyste si mokřadní louku prohlíželi jen od jejího okraje. Tůňky totiž ukrývají netušené poklady. Teď na jaře tu můžete zahlédnout pulce, larvy komárů, jepic nebo i dravých potápníků.
Více informací o rančířovských mokřadech a činnosti ochránců přírody najdete na jejich webu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Očekávat, že se kvůli utrpení lidí budou teroristi chovat jinak, je strašně špatná strategie, říká Pánek
-
Konec války na Ukrajině? Optimismus není na místě. Rusko z požadavků nesleví, míní analytik Smetana
-
Rozhodla naše vyloučení. Musíme být více disciplinovaní, ví Voženílek po první prohře na turnaji
-
USA vybudují vesmírný protiraketový štít. Jeho součástí mají být i zbraňové systémy, řekl Trump