Termín

4. květen 2004

V češtině máme slovo termín, kterému se bez souvislosti nedá rozumět. Termín ve větě: "Termín k zaplacení daně je poslední březen," je úplně jiný termín než termín ve větě: "Najít při překladu odborné práce přesný český termín je velmi pracné." Budeme se dnes věnovat oběma termínům.

Slovo termín má tedy v češtině dva různé významy. Ten první je podle Slovníku spisovného jazyka českého: "Den stanovený pro vykonání něčeho, doba, lhůta vyměřená k splnění nějakého úkolu, povinnosti." Kromě termínů placení daní máme termíny zkoušek, termíny voleb, termíny splatnosti, existují také náhradní termíny. Druhý termín charakterizuje slovník těmito slovy: "Odborné pojmenování s přesným jednoznačným významem, odborné pojmenování." Takže máme termíny technické, botanické, ekologické, jazykovědné a zkrátka vůbec odborné.

Michal Novotný

Když se zabýváme jen významem, zdá se, že tyto dva termíny nemají nic společného, jejich významy jsou hodně odlišné. Když ale začneme pátrat po původu slova termín, zjistíme, že náš první dojem nebyl správný, že jsme se mýlili, že přece jen nejde o dvě slova, ale o slovo jedno. Slovo termín jsme přejali z němčiny, ale tam se dostalo z latiny, kde výraz terminus původně označoval mezník, hranici. Staří Římané měli mezníky a hranice v takové vážnosti, že pro ně měli dokonce vlastního boha. Římský bůh Terminus se podle Livia proslavil tím, že při stavbě Jupiterova chrámu na Kapitolu na rozdíl od jiných bohů odmítl odstranit svou svatyni, což byl hraniční kámen. Takže ten kámen zůstal uprostřed chrámu. Pověst chtěla říct, že hranice pozemků, pozemky samy, vlastnictví vůbec jsou nedotknutelné; ani kvůli nejvyššímu bohu se s tím nesmí hýbat.

V ještě starším ročníku stejného časopisu, který Jak význam hranice souvisí s termínem jako dnem, kdy máme něco nejpozději udělat, s hraničním dnem je jasné. Stejně jasné to bude i s druhým významem slova termín, když si uvědomíme, že tento termín je vlastně výraz s přesně ohraničeným významem.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz.

autor: Michal Novotný