Testosteron
Dnes jsme všichni čím dál vzdělanější ve věcech zdraví a medicíny, a tak je možná mezi posluchači poměrně dost lidí, kteří vědí, co to znamená, když se řekne testosteron. Pro ty ostatní: jde o pojmenování nejúčinnějšího mužského pohlavního hormonu, jehož správná činnost je důležitá i pro ženy.
My se tu ovšem budeme zabývat jazykovým zákulisím tohoto zjevně přejatého slova. Povíme si například, jak testosteron souvisí s testamentem, tedy závětí. Druhá část výrazu testosteron je vlastně koncovka pojmenování všech takzvaných steroidních látek. Pochází z řeckého stereos, který znamená nejen prostorový, jak víme třeba ze slova stereofonní, ale i pevný, tvrdý, jak víme ze slova stereotyp, původně pevná, tvrdá forma. Zajímavější je první část názvu mužského hormonu. Testo- pochází z latinského testis, což je pojmenování varlat. Ve varlatech ostatně testosteron vzniká. Testis se tedy říká varlatům, ale původní význam tohoto latinského slova je svědek. Což souvisí tak, že má-li osoba varlata svědčí to o tom, že jde o muže. Se závětí souvisí testosteron také přes svědky. První část výrazu testament je totiž opět z latinského testis. Testament je závěť pořízená před svědky. Slovo testis prý snad vzniklo z indoevropského tri-sto, tedy vlastně ten, kdo stojí jako třetí; myšleno ke dvěma protistranám. Dalším příbuzným je protest, latinské protestari totiž původně znamenalo něco veřejně tvrdit, prohlašovat něco před svědky.
Kdysi se soudilo, že do příbuzenstva patří i test, zkouška k ověřování určitých hodnot, jakosti, vlastností a podobně. Test svědčí o tom, že něco je takové a takové, test je vlastně vysvědčení. Tato etymologie výrazu test dnes už neplatí, převládlo mínění, že tu nejde o testis, svědek, ale o testum, střep, kelímek. V kelímcích zvaných testum středověcí alchymisté zkoušeli, testovali, své látky, lektvary a esence.
Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.