Těžbu štěrku obyvatelé Hořátve v referendu odmítli, vedení obce ukončí jednání s firmou
V sobotním referendu se k plánované těžbě štěrkopísku vyjádřilo 368 z 616 oprávněných voličů, 300 jich bylo proti těžbě. Referendum je platné, neboť svůj hlas odevzdalo 59,74 procenta lidí, tedy víc než polovina.
"Referendum je platné a závazné. Zastupitelstvo obce Hořátev přijme výsledek referenda za své a jeho výsledek nemůže změnit. Zároveň v nejbližší době oznámí firmě ukončení spolupráce k možné těžbě štěrkopísku a nebudou vedena další jednání," vysvětlil starosta Martin Richter z uskupení Společně pro vás.
Zájem o těžbu v obci vyjádřila již dříve společnost Cemex. Obec vlastní zhruba třetinu území, na kterém chtěla těžit. Dobu těžby firma odhadovala na 20 až 24 let. Jednání s ní započalo už bývalé vedení Hořátve.
Obyvatelé obce měli strach z nárůstu hluku, prachu a dopravy. Obavy z plánovaného záměru už dříve vyjádřili také zástupci blízkých obcí Písková Lhota a Kostelní Lhota. Společnost chtěla vybudovat tři těžební jezera s celkovou plochou 31 hektarů, ročně měla vytěžit 120.000 až 150.000 tun štěrkopísku.
Podle nedávné studie České geologické služby (ČGS) vytvořené ve spolupráci s Těžební unií a Sdružením pro výstavbu silnic a dálnic je v Česku 155 aktivně činných pískoven. Podle ČGS do deseti let většina pískoven kvůli dotěžení skončí. Písek se stejně jako například stavební kámen využívá zejména při výstavbě dopravní infrastruktury.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Na 222 místech v Česku platí alespoň první povodňový stupeň. Déšť se má rozšířit i na západ
-
Jihomoravský kraj: bohatý region s velkými vnitřními rozdíly. Místní politiku ovlivňuje víra i víno
-
‚ANO bude hegemon.‘ Volby prostřídají hejtmany, vládní strany čeká těžká zkouška
-
Právník Nahodil: Výzva k evakuaci je poslední varování. Za neuposlechnutí hrozí až 100 tisíc pokuta