Tipy a triky, jak a kdy vyndávat ze země cibulky jarních květin
Když dětem začínají letní prázdniny, je správný čas na „dobývání“ cibulovin a hlíznatých rostlin, které na jaře kvetly. Narcisy, krokusy, ladoňky nebo drobné kosatce obyčejně přesazujeme po 3 až 4 letech, tulipány po 2 až 3 letech, hyacinty každoročně. Jak na to?
Cibulky, které budeme chtít vyjmout ze země, si raději označte v době, kdy ještě mají nad zemí zelené listy nebo stonky. Jakmile uschnou, špatně se hledají.
Zhruba na konci školního roku už nemají kořeny, kterými na jaře přijímaly vodu a živiny. A zároveň ještě nemají kořeny, kterými budou na novém místě kotvit a brát živiny z nového stanoviště až do příštího jara. Problém může nastat, pokud by byl suchý a teplý květen a začátek června.
Pokud by poté začalo vydatně pršet, mohlo by se stát, že kořeny se probudí dřív. Ale je na nás jestli je trochu poničíme a dáme cibulím nové stanoviště, nebo je necháme ze soucitu na stejném místě a ještě je pořádně přihnojíme.
A co se stane, když necháme cibulky v zemi dlouho? U tulipánů bude na místě spousta malých cibulek, které vytvoří jeden či dva listy. A to je na kvetení v příštím roce málo. Navíc tulipány zalézají do hloubky, špatně se hledají. Narcisy a hyacinty také vytvářejí mnoho menších, květu méně a méně schopných cibulí. Výjimkou jsou botanické či málo prošlechtěné odrůdy, které se naopak dávají třeba do trávníků natrvalo, takzvaně na zplanění.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.