TIPY NA VÍKEND: Královské stříbření v Kutné Hoře nebo výstava Květy na výstavišti v Lysé nad Labem

21. červen 2024

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Královské stříbření Kutné Hory 2024

22. - 23. 6.

Královské stříbření, Kutná Hora

Během víkendu budou moci návštěvníci pomyslně cestovat v čase, a to o 620 let zpět, do roku 1404 a zažít oblíbený program, který Horníci připravili pro svého krále Václava IV.: rytířská klání, turnaj na koních, středověké tance lidové i dvorské, hudbu, ukázky řemesel i dobové tržiště, lukostřelbu, večerní dvorskou slavnost, Stříbrnou nedělní mši a několik průvodů v historickém centru města.

Letošní novinky:

Zcela nový program „Hodina lovu“ (ukázka loveckých technik s využitím dravých ptáků a loveckých psů) připravený pro Stříbření, poprvé představí divadelní a kaskadérská skupina Štvanci a sokolnická společnost Falconia. Poprvé se na Stříbření budou prezentovat také stará plemena psů díky Lovecké družině Doby Karlovy, v jejichž loveckém táboru proběhne několik komentovaných prohlídek. Tradiční návštěvníci akce si také jistě všimnou změn ve velkém turnaji na koních, který je zařazen během sobotního i nedělního programu.

Královské stříbření, Kutná Hora

Obměnu oproti loňskému ročníku zaznamenají také středověká řemesla – nově například řemeslo provazníka nebo kameníka. Ve středověké kuchyni mohou návštěvníci sledovat mletí obilí a následně ochutnat opečené placky. Další novinkou je účast dobové kuchyně Ochutnej dějiny, která přinese pokrmy dle autentických historických receptů.

Návštěvníci mohou navštívit kutnohorské památky za zvýhodněných podmínek.

Více ZDE

Květy 2024

20. až 23. června, výstaviště v Lysé nad Labem

Výstava Květy 2022 na vystavišti v Lysé nad Labem

Ojedinělá floristická výstava KVĚTY se bude konat od 20. do 23. června. Dominantou výstavy bude monumentální květinové aranžmá od zkušené a talentované designérky Kláry Franc Vavříkové.

Přijďte si užít neuvěřitelnou atmosféru plnou barev, vůní a inspirace, kterou přinese tato obří květinová kompozice. Pojďte objevit nové trendy v aranžování květin a nechte se unést krásou přírody.

Výstava Květy 2022 na vystavišti v Lysé nad Labem

Květiny si pak budete moci zakoupit od zkušených prodejců a pěstitelů a nechat si odborně poradit přímo při koupi. Tato výstava je skvělou příležitostí nejen pro milovníky květin a zahradničení, ale pro každého, kdo si chce užít magii umění spojenou s přírodou.

Souběžně probíhají veletrhy Lázeňský veletrh a Senior.

Více ZDE

Mníšecký festival vína 2024

22. 6. Mníšek pod Brdy

Víno, přípitek (ilustrační foto)

Klub přátel dobrého vína Mníšek pod Brdy srdečně zve na 19. ročník Mníšeckého festivalu vína 2024, který se uskuteční 22. 6. 2024 v nádherných prostorách mníšeckého předzámčí.

Svoji produkci zde předvede na dvacet renomovaných tuzemských vinařů ze všech čtyř moravských a dvou českých vinařských podoblastí, rovněž bude příležitost ochutnat i vzorky zahraničních, které doplní již tak pestrou nabídku. Díky kombinaci noblesních prostor mníšeckého předzámčí, kvalitních vín a zasvěcených návštěvníků bude festival vína opět nevšedním gastronomickým i společenským zážitkem.

Fanouškům dobrého vína se představí široká a velice pestrá škála vín, od lehkých ročníkových, přes perlivá a růžová vína, až po mohutná vína z francouzských sudů či vína vyrobená speciálními technologiemi.

Návštěvníci se mohou rovněž orientovat dle výsledků soutěže o nejlepší víno festivalu, oceněná vína budou označena na stáncích vinařů.

Oblíbená je také návštěvnická soutěž o víno dne.

Více ZDE

Smetanovou stezkou 2024

různá místa středních Čech

Zámek Loučeň

Klub českých turistů představuje druhý ročník pěší trasy, která vás provede krásnou krajinou a zároveň vás zavede po stopách českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Akce nabízí čtyři různě dlouhé trasy pro všechny milovníky přírody a hudby.

**35 km: Lysá nad Labem – Milovice – Všejany – Jivák – Chudíř – Jabkenice – Loučeň**
Pro ty, kteří mají rádi výzvy a chtějí prozkoumat širší okolí, je tato trasa ideální. Povede vás přes malebná městečka a přírodní rezervace, přičemž si užijete nezapomenutelný pohled na krajinu.

**25 km: Mladá Boleslav – Chlum – Vinařice – Dobrovice – Jabkenice – Loučeň**
Střední varianta trasy je vhodná pro ty, kteří chtějí užít si pestrou kombinaci historie, kultury a přírodních krás. Města Mladá Boleslav a Dobrovice přidají do vaší cesty další zajímavé zastávky.

**11 km: Loučeň – Jabkenice – Chudíř – Loučeň**
Pro ty, kteří upřednostňují kratší výlet, ale stále chtějí zažít krásu přírody a historie, je tato trasa skvělou volbou.

**6 km: Okruh okolím Loučeně**
Ideální pro rodiny s dětmi nebo ty, kteří preferují kratší procházky. Tato trasa vás zavede do okolí Loučeně a umožní vám objevit krásy tohoto malebného regionu.

Výlet po stopách Bedřicha Smetany nabízí nejen fyzickou aktivitu, ale také možnost vnímat hudební dědictví velikého skladatele v kontextu nádherné přírody. Připojte se k této jedinečné akci a objevujte krásu českého venkova spojenou s uměleckým dědictvím.

Více ZDE

Lidé odvedle

Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem

Regionální muzeum Mělník

26. 1. 2024 9:00 – 27. 6. 2024 17:00

Úspěšná interaktivní Výstava „Lidé odvedle“ prezentuje život lidí s postižením interaktivní formou: návštěvníci o něm nejsou pouze informováni, ale mají možnost si jeho úskalí vyzkoušet na vlastní kůži.

Návštěvníci jsou zábavnou formou pozváni na skutečný výlet: od přípravy na cestu, přes orientaci v terénu a použití dopravního prostředku, až po zážitky z cest. V expozici nebude chybět např. model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.

Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem, výstava v mělnickému muzeu

Prezentace je připravena ve spolupráci s odborníky na danou tematiku a s lidmi se zrakovým, tělesným a sluchovým postižením.

Výstava přispěje ke snižování ostychu a odbourávání zábran v komunikaci při setkávání s lidmi se zdravotním postižením.

  • Naučíte se správně nabídnout a poskytnout pomoc.
  • Dozvíte se mnoho zajímavostí ze života lidí s postižením.
  • Vyzkoušíte si pomůcky jejich každodenního života.
  • Seznámíte se s různými způsoby dorozumívání s lidmi s postižením.
  • Pomocí simulací uslyšíte, jak slyší lidé se sluchovým postižením a uvidíte, jak vidí okolí lidé s očními vadami.
  • Vyzkoušíte si orientaci a pohyb v prostoru pomocí hole pro nevidomé a vozíku pro tělesně postižené.
  • Zažijete orientaci v prostoru pouze pomocí hmatu a sluchu.
  • Dozvíte se, jak lidé s postižením sportují a vyzkoušíte si jízdu na handbiku.
  • Prostě prožijete jeden báječný a velmi neobvyklý výlet

Více ZDE

autor: JMys | zdroje: Středočeská centrála cestovního ruchu , Kudyznudy.cz
Spustit audio