Topíte a přikládáte správně? Dnes se používá takzvané zatápění shora

9. listopad 2024

Nejčastější problémy při topení dřevem dělají kouřící krbová kamna, špinavá skla na dvířkách nebo zrezlý kouřovod.  Co je příčinou a jak topit správně?

„Mezi nejčastější závady patří vypálená šňůra, která dělá těsnění mezi dvířky kamen a sklem, nebo dvířky a kamny. Zručný kutil si ji vymění, ale pokud si nejste jisti, je lepší si zavolat odborníka,“ radí Martin Šesták, prodejce krbů a kamen v Plzni Doudlevcích.

Při domácí opravě je vhodné si vzít s sebou kousek šňůry do obchodu, protože průměry jsou rozdílné. Můžete ji zničit, půjde tam špatně dát, dvířka nepůjdou dobře zavírat. Ideální je mít co nejbližší rozměr.

Šňůry jsou vyráběny ze skelných vláken, aby dokázaly vydržet vysoké teploty. Životnost šňůr je přímo úměrná tomu, jak často topíme. Kdo topí pravidelně a často, už se s tímto problémem setkal.

Kamna špatně hoří a čoudí

Důležité je suché dřevo a také pravidelná návštěva kominíka. Kamna s výměníkem na teplou vodu by se měla tzv. „mírně hnát“, aby se nám na něm nic neusazovalo. Na odstranění jsou chemické přípravky, ale to je až to poslední. Důležité je správné topení.

Oheň by měl hořet tak, aby docházelo k co nejmenším usazeninám na výměníku. Důležité je mít kamna správně připojená, a když jsou tam usazeniny, včas je odstranit vhodným ocelovým kartáčem. Případně čističem. Ve výměníku dochází k ohřátí vody do radiátorů, ale zpět se vrací studená voda. Proto jsou nová kamna většinou zapojována na tzv. „krátký okruh“. Kamna se zahřejí na teplotu určenou výrobcem nebo topenářem, a pak se voda pustí do velkého topného řádu.

Kamna při zatápění kouří

Pokud je vše vyčištěné po návštěvě kominíka, zkuste nový systém zatápění. Dnes se používá tzv. zatápění shora. Vyskládáme hraničku dřeva od větších polínek až po třísky a nahoru dáváme podpalovač.

Podpalovač, který zapálíme má minimální množství úsad. Kamny prochází pouze teplo, ohřívá se kouřová cesta a dochází k lepším podmínkám hoření. Hranička dřeva v kamnech postupně prohořívá, komín se ohřívá, dochází k menším usazeninám ve spalinových cestách a k úspoře dřeva při topení.

„Kamnová dvířka otevíráme tak, že je nadstevřeme, napočítáme do deseti. Protože někdy větší objem vzduchu nedokáže kouřová cesta pobrat. Pak přiložíme další dřevo,“ radí specialista.

Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio