Tři kouzelné léčivky, které vám pomohou v boji s rýmou: echinacea, meduňka a šalvěj
První fáze rýmy, tedy pocit, že se nemůžete pořádně nadechnout a máte zacpaný nos, není nic příjemného. Je dobré začít namáčením nohou a rukou v hodně teplé vodě a k tomu inhalovat slaný roztok. Ovšem podpořit uzdravení dokáží i bylinky.
Pro zprůchodnění a prohřátí dutin se doporučují následující zelené zázraky. Echinacea je oblíbená rostlina, která podporuje imunitní systém a pomáhá bojovat proti infekcím, užívá se nejčastěji jako čaj, sirup nebo v kapkách.
Meduňka má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci uvolnit dýchací cesty, zmírňuje také příznaky rýmy. Čaj z ní uklidňuje a dětem pomáhá s nespavostí, výborně se stejně jako máta hodí k inhalaci.
A pokud vás trápí zacpaný nos, sáhněte po šalvěji – má antibakteriální a antivirové vlastnosti, pomáhá i na záněty v krku a uvolňuje dýchací cesty, oblíbená je v podobě čajů, sirupů, ale i bonbonů.
Související
-
Šišák, kozlík, meduňka. To jsou bylinky, které vám dodají klid
Zklidnění, pohoda, čas na rozmluvu, to je symbolika adventního období. Realita ale bývá často jiná. Lidé si k bylinkářce v této době jezdí hlavně pro bylinky na uklidnění.
-
Dokážeme někdy vyléčit rýmu? Nový experimentální lék vypadá slibně
Rhinovirus je nejběžnější a nejinfekčnější virus, který může za vaši rýmu. Andrea Skalická zpovídala viroložku Martinu Havlíčkovou.
-
Na papírové kapesníky se nemůžete při rýmě vždycky spolehnout. Které dopadly v testu nejlépe?
Chladné počasí přeje rýmě a také smrkání. Časopis dTest zjišťoval, které z široké nabídky papírových kapesníčků odolají i silné rýmě a neurazí přemrštěnou cenou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.