TROFEJ
Slovo trofej se často objevuje ve sportovním zpravodajství. Když nějaký sportovec získá trofej, znamená to, že svůj závod či zápas vyhrál. Trofej ale může být také lovecká; parohy zastřeleného jelena visící na zdi lovce jsou trofejí, také kůže z medvěda sloužící co koberec před postelí cestovatele je trofejí.
Do češtiny se slovo trofej dostalo z němčiny, kde zní Trophäe, do němčiny přešlo z francouzštiny, tam je trofej trophée a toto francouzské slovo pochází, jak je obvyklé, z latiny - pozdně latinské trophaeum vzniklo z klasicky latinského tropaeum. Na latinské tropaeum se změnilo řecké tropaion, což bylo ve starém Řecku pojmenování - stromu, pak také tyče.
Staří Řekové totiž pěstovali zajímavý a do dnešních dnů nezachovaný způsob, jak oslavit vítězství nad nepřítelem. Na místě, kde protivníka obrátili na útěk, si vybrali strom a ověsili ho na počest svého nevyššího boha Dia válečnou kořistí. Když nebyl k dispozici strom, postavili na místě jen tyč. A tomuto zvláštně ozdobenému stromu či tyči pak říkali tropaion, čili místo obratu, útěku. Řecké tropé totiž znamená obrat. Ze stejného základu pochází i výraz tropy, v tomto případě proto, že je to část zeměkoule, nad kterou se mezi oběma obratníky jakoby obrací Slunce. Takže nepříliš podobná a významově vzdálená slova trofej a tropy jsou jazykově docela blízce příbuzná.
Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz.
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.