Tropické rostliny v našich bytech
Které z tropických rostlin se u nás doma bude dařit nejlépe? Kolik světla, tepla, vláhy a hnojiva jí musíme zabezpečit? Zeptali jsme se kurátora skleníkových expozic Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze Tomáše Procházky.
V domácím prostředí nejčastěji pěstujeme zástupce čeledi árónovitých – monstery, filodendrony, scindapsus, anturie neboli toulitky. Pak fíkusy, např. fíkus benjamín.
Vhodné pro pěstování jsou místnosti s vyšší vzdušnou vlhkostí (ideálně koupelna s okny, ale takovou možnost má málokdo z nás). V suchých bytech můžeme rostliny rosit, případně zvýšit vlhkost lokálně – přímo pod rostlinou. Z podmisky naplněné štěrkem necháme odpařovat vodu.
Nároky na světlo
obecně lze říci, že pokud vybereme rostliny, které ve své domovině, v tropickém lese, rostou pod ostatními, v jejich stínu (jako podrostové), i v bytě jim můžeme vybrat polostinné místo nebo místo s rozptýleným světlem. Nedostatek světla dobře snášejí především tropické rostliny okrasné listem.
Pro ty, které jsou okrasné květem, vybíráme místo na světlo bohatší.
Zálivka
Ideální je trvale mírně vlhký substrát, nenecháváme v podmisce stát vodu.
Během zimy pomůžeme rostlinám „zpomalit se“, odpočinout si, snížíme zálivku, omezíme hnojení.
V letních měsících hnojíme jednou za 14 dní nebo 3 týdny a zálivku přizpůsobíme počasí. Pokud jsou horké dny, i v bytě se zvýší teplota a musíme zalévat častěji. Napoví nám selský rozum a zkušené oko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.