Tvrdíkova demise dorazila na Hrad

2. červen 2003

Demise ministra obrany Jaroslava Tvrdíka už dorazila na Hrad. Jak Radiožurnálu řekl Tomáš Klvaňa - mluvčí prezidenta Václava Klause, dokument má v záhlaví datum 27. května 2003. "Jak praví ústava, pan prezident tuto demisi obdržel prostřednictvím premiéra. Premiér nedoprovodil tuto demisi žádným doporučením, žádným stanoviskem a pan prezident si na zítra dopoledne pozval pana ministra Tvrdíka do své pracovny k rozhovoru."

S ministrem se prezident setkal už v pátek, těsně před svým odletem do Petrohradu. Doporučil mu, aby si vybral - buď opustí vládu, nebo sliby, které dal voličům. Tvrdík se rozhodl odejít z vlády i Poslanecké sněmovny.

Jména možných kandidátů na nového ministra obrany si premiér Špidla zatím nechává pro sebe. Sám Tvrdík by ve svém křesle rád viděl někoho z trojice svých náměstků, jimiž jsou Miroslav Kostelka, Jaroslav Škopek nebo Jan Váňa. Ve hře jsou také sociálnědemokratičtí poslanci Miloš Titz a Radim Turek. Premiér Vladimír Špidla Českému rozhlasu řekl, že nový šéf obrany by měl dobře znát armádní prostředí. "Teď není na místě komentovat jakékoli spekulace. Naše ústavní koncepce je, že ministr musí být v civilu, takže to bude člověk, který není aktivním vojákem, to určitě. Ale myslím si, že je vhodné, aby znal velmi dobře armádní prostředí."

Nejvážnějším kandidátem na ministra obrany je ovšem zřejmě náměstek Miroslav Kostelka. Premiér Vladimír Špidla údajně funkci Kostelkovi nabídl, ten si vzal 48 hodin na rozmyšlenou a teď sonduje, jestli je schopen sestavit si svůj tým. Oficiálně se ale nechce vyjadřovat. Připustil ovšem, že s premiérem na toto téma hovořil. Kostelka se domnívá, že je třeba počkat na rozhodnutí premiéra Špidly a prezidenta Václava Klause.

autoři: ark , nah
Spustit audio