V Balinském údolí nedaleko Velkého Meziříčí najdete v lese pozoruhodný kolomazný kámen

12. listopad 2018
Česko – země neznámá

Těsně za hranicí Velkého Meziříčí na Vysočině začíná Balinské údolí. Je to krásný kousek přírody kolem říčky Balinky, který se stal i přírodní památkou. A v jedné zátočině tam stojí velký kámen s prohlubní a dvěma malými otvory. Říká se mu kolomazný.

„Mlynáři používali dřevěné povozy a potřebovali mazat kola,“ říká starostka Balin Monika Čermáková. V Balinském údolí stávaly kdysi dva mlýny. Kolomaznou pec vybudoval podle starostky mlynář Josef Vyskočil z Dolního mlýna. Podobná zařízení vždy stála dostatečně daleko od obce, protože z nich při vaření kolomazi vycházel nesnesitelný zápach.

Kámen v Balinském údolí se nachází na okraji lesa poblíž říční zátočiny. A ještě dnes stojí na louce před ním i dva kamenné patníky. Kdysi totiž ke kolomazné peci vedla cesta. Samotný kámen má úctyhodné rozměry. Jen prohlubeň v něm má průměr asi metr a třicet centimetrů a hluboká je šedesát centimetrů. Na dně je odtokový otvor, který ústí dole pod kamenem.

„Naštípalo se nadrobno smolnaté borové dřevo, to se naskládalo do jehlanu, dovnitř se dalo zdechlé zvíře, zapálilo se to a obložilo popelem,“ popisuje Monika Čermáková postup výroby kolomazi, který si můžeme díky zachovalosti kamene velmi dobře představit.

Na turistické mapě je označení kolomazného kamene vidět v těsné blízkosti modré turistické trasy, která kopíruje naučnou stezku Balinským údolím. Bohužel mezi cestou a kamenem teče říčka. Přístup ke kameni je tak možný pouze od obce Baliny přes most, a potom přes louky podél řeky. Dobrým záchytným bodem jsou ony dva kamenné patníky, mezi kterými vedla ke kolomazné peci cesta.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.