V blížících se parlamentních volbách chtějí slovenští Romové bojovat proti extremismu

13. únor 2020

V sobotu 29. února se na Slovensku uskuteční parlamentní volby. O přízeň voličů se uchází 25 politických stran a hnutí. Romové jsou odhodláni jít k volbám – svým hlasem chtějí dát najevo, že nepodporují extremismus a fašismus.

Slovenští Romové nemají jednoznačné favority pro volby do Národní rady. Jasno ale mají ve volbách zástupců těch politických stran, které ve volbách nechtějí. Na předvolebních setkáních Lidové strany Naše Slovensko došlo i na protesty. Když Kotlebovci představovali svým sympatizantům program, Romové jim přitom pouštěli romskou hudbu a někteří dokonce tancovali. Tady jsou některé z jejich reakcí:

„Je dehonestující, aby se v dnešní době šířila nenávist. Jejich rétorika hovoří sama za sebe. Sice se zjemnila, ale všichni dobře víme, o koho se jedná.“

„Já jsem byl velmi překvapený z nízké úrovně, dezinformací a z manipulace s voliči. Odsuzuji to. Kdybych měl tu moc, byl bych jedním z prvních, kdo tento politický subjekt zruší.“

„Nelíbí se mi, když sem Kotleba přijde a nadává nám do asociálů. Říká, že jen zneužíváme dávky. Abychom vůbec mohli dostat oněch 60 euro, musíme každé ráno o páté chodit uklízet chodníky. Vůbec nemá právo Romům nadávat.“

„Chtěl bych vzkázat Lidové straně Naše Slovensko, že to, co propagují, není vůči nám fér. My máme rádi svoje děti, stejně jako je mají rádi oni. A proto nechceme, aby se šířila nenávist, extremismus, fašismus. Naši předci to zažili. My o to v 21. století nestojíme.“

Lhostejní ke slovenským volbám nejsou ani Romové žijící v zahraničí. Dvojice, která dlouhodobě žije v Londýně, bude volit elektronicky. Nechce, aby jejich hlasy ve volbách propadly a k moci se dostali extrémisti.

„Už i britské noviny píší o tom, jaká se na Slovensku dostala do parlamentu fašistická strana! Prý na Slovensku asi oslepli!“

Pokud chci změnu, musím volit

K účasti ve volbách vyzývají i Romové, kteří jsou na kandidátkách politických stran. Více Zuzana Kumanová, Štefan Vavrek a Irena Biháriová: „Máme 42 romských starostů a starostek. A v obecních zastupitelstvích bychom poslance už nespočítali. Jde o stovky lidí, kteří na lokální úrovni participují na chodu věcí veřejných.“

„Nemůžeme dopustit, aby se rozhodovalo o nás bez nás. Beru to jako svoji povinnost – musím jít odevzdat svůj hlas. Pak samozřejmě můžu nadávat, ale pokud bych se nesnažil o změnu, nemůžu si stěžovat.“

„Pokud strana dává Romům prostřednictvím kandidátky šanci, je to jen dobře.“

Romy k volebním urnám mobilizuje nezávislá iniciativa Opre Roma  Romové za lepší Slovensko a Evropu. Spustila kampaň Tvoje volba je tvůj hlas, ve které vyzývá romské komunity, aby nezahodily svůj hlas. V kampani ale nenabádá, koho mají Romové volit.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.