V Dřevohosticích mají betlém v životní velikosti. Řada postav má předobraz v místních obyvatelích
V Dřevohosticích na Přerovsku v Olomouckém kraji stojí unikátní figurální betlém. Nápad na betlém v životní velikosti se zrodil před čtvrtstoletím. Přišel s ním tehdejší starosta Ladislav Sigmund. Původně mělo jít jen o Svatou rodinu vyřezanou ze dřeva. Jenže na tento úkol si místní řemeslníci netroufli.
O pár let později se objevil nový plán. Dřevohostický amatérský výtvarník Alexandr Forýtek se nabídl, že figury vyrobí z polystyrénu. Do práce se spolu se svými pomocníky pustil ve sklepě kina. Tam vznikla nejdřív salaš, Svatá rodina, zvířata a Tři králové. Figury vyřezané z polystyrénu mají dřevěnou kostru, povrch je natřený fasádním tmelem, vrchní barevná vrstva odolávající povětrnostním podmínkám imituje oblečení a srst zvířat.
Betlém, který je stylem oblečení situován do třicátých let minulého století, se pak postupně rozrůstal. Každým rokem o zhruba šest nových figur. Dnes jich na náměstí napočítáte na čtyřicet.
V poněkud nesourodé společnosti objevíte kromě biblických postav pošťáka, řezníka, sedláka s povozem a koňmi, také muzikanty, rodiny s dětmi, hasiče a další. Řada z nich byla inspirována skutečnými obyvateli Dřevohostic. Autor si pro ně vypůjčil podobu svých sousedů. Na výbornou se popasoval i s figurami zvířat. Jen málokdo by hádal, že koně v životní velikosti jsou vyrobení z obyčejného polystyrenu.
Domáckou atmosféru navíc umocňují také kulisy, do kterých je celý betlém zasazený. Najdete v nich známé místní památky - zámek, radnici, zvonici a kostel. Dřevohostický betlém, kterému je už dvacet let, můžete v centru městečka obdivovat až do Tří králů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.