V Krušných horách se konal další Květnovský hudební festival za účasti českých i německých muzikantů
Poslední srpnový víkend se v kostele Archanděla Michaela v Blatně a poutním kostele navštívení Panny Marie v Květnově v malebné krušnohorské krajině konaly Květnovské hudební slavnosti.
Na programu byla díla Georga Friedricha Händela, Georga Friedricha Telemanna, Johanna Sebastiana Bacha, Jana Dismase Zelenky a dalších barokních skladatelů.
Mezi účinkujícími byl Kesselberg Ensemble, cembalistka a fortepianistka Alena Hönigová, která festival umělecky řídí, nebo Batzdorferská dvorní kapela z Německa. K mikrofonu Sousedů jsme pozvali jednoho z jejích členů Stephana Ratha. Povídali jsme si také s varhanářem Karlem Wegscheiderem.
Pozveme posluchače také na několik zajímavých akcí. Je mezi nimi posvěcení nových zvonů v kostele ve Skocích u Žlutic. Tedy na místě, který je symbolem česko-německého smíření. Akce se koná v neděli 11. září.
Připomínáme také další ročník česko-německého workshopu Zapomenutá místa, který organizuje Lužický horský spolek a sociální centrum Hillersche Villa v Žitavě. Bude se konat od čtvrtka 13. října do neděle 16. října v Polevsku a jeho podtitul tentokrát zní Živoucí příběhy. Přihlásit se můžete na webu horskyspolek.eu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.