V Louňovích pod Blaníkem otevřeli muzeum včelařství

11. říjen 2011

Nové muzeum včelařství otevřeli v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku. Na rekonstrukci domu a jeho přeměnu na muzeum Lounovičtí získali milionovou evropskou dotaci.

Expozici věnovanou historii a současnosti včelařství na Podblanicku během prvních dnů navštívily stovky lidí. Včelařské exponáty se přestěhovaly z chodby zámku do nově zrekonstruovaného domku, kde kdysi bydlel zámecký zahradník. Včelaři tak získali zázemí a klubové prostory, v muzeu je i badatelna, přednášková místnost a depozitář včelařů.

„Tady jsou vlastně staré úly, ve kterých se dříve včelařilo. Jsou tu ozdobné figurální úly nebo kláty, kde se med těžil pod dřezem, kde vůbec nebyly rámky. No a potom jsou tady úly z pozdější doby takzvané almárky, když už se začalo včelařit v úlech rámkovým způsobem,“ uvedl místopředseda včelařů v Louňovicích pod Blaníkem a učitel včelařství Antonín Zrno.

Ve sbírkách muzea jsou předměty používané při chovu včel na Podblanicku. Mezi nejvzácnější patří třeba figurální úl z 18. století, jsou tu i další druhy úlů. Mezi největší atrakce ale patří prohlížecí skleněný úl s živými včelami. A jaký byl pro včelaře ten letošní rok? „Letos byl nadprůměrný výnos světlého medu. Co se týče tmavého medu, tam byly problémy, protože se u včel objevila menecitóza, med se špatně vytáčel a nešel z rámku vytočit,“ dodal Antonín Zrno.

Tento úl je z počátku 19. století

Na malém dvorku jsou umístěny historické úly. Jeden z nich pečlivě prohlíží návštěvník a také včelař Antonín Brožek z Vlašimi: „Já jsem tady poprvé. Byl jsem zvědavý, jak to tu vypadá, proto jsem se přišel podívat,“ a dál popisoval prohlížený úl. „Tak tohle je klát ležan z počátku devatenáctého století. Je to vlastně úplně jiný typ úlu, než se používá dneska. Je to úl vyrobený z klády. Vypadá to že to je staré, ta střecha bude novější, dodal chovatel šesti včelstev.

autor: Karel Chlumec
Spustit audio