V Mukařově v Českém středohoří mají na místním hřbitově torzo unikátní zvonice z počátku 14. století

31. prosinec 2024

Mukařov v Českém středohoří je součástí obce Lovečkovice. Nachází se v nadmořské výšce 568 metrů. V první polovině dvacátého století býval Mukařov bohatou vsí, což dokládají krásná velká stavení, která se dodnes dochovala. V okolí Mukařova se pěstovalo kromě lnu a máku také ovoce, které se po Labi vyváželo do Hamburku.

Mukařov leží na rozhraní čtyř okresů – Ústeckého, Děčínského, Litoměřického a Českolipského. Z Mukařova je při dobré viditelnosti možné dohlédnout do Jizerských, Lužických i Krušných hor. A pak i na Kokořínsko, Slánskou tabuli až ku Praze.

Na východním okraji obce se tyčí pozoruhodné torzo zvonice, která ve své době náležela kostelu sv. Františka ze 14. století. Ten byl polovině 18. století zbořen, aby ustoupil stavbě nového kostela vystavěného v barokním slohu. Po vysídlení německy mluvícího obyvatelstva ale celý areál chátral a v roce 1982 byl nakonec kostel stržen.

V Mukařově tak zůstala stát samotná zvonice, která se nachází asi 45 metrů západně od bývalého kostela, v areálu místního hřbitova. Hřbitov s rozpadající se ohradní zdí je neudržovaný, většinou jsou tu náhrobky původních německých obyvatel.

Pohled ze hřbitova na bývalou faru a budovu školy

Zvonice byla vystavěna roku 1374. Jednalo se o mohutnou podsklepenou hranolovou věž o čtyřech podlažích. Pod úrovní terénu se nacházela klenutá márnice. Ač se jednalo o kulturní památku, byla zvonice víceméně ponechána svému osudu. Až se roku 2002 zřítila celá její východní část. Dochovala se jen západní část, která byla v roce 2009 stavebně zajištěna.

Zvonici i hřbitovu v Mukařově se ale snad konečně blýská na lepší časy. V roce 2025 se obec Lovečkovice plánuje pustit do větších oprav.

Spustit audio