V telčském podzemí uvidíte historii města promítanou na mlžnou stěnu

V telčském podzemí uvidíte historii města promítanou na mlžnou stěnu
Město Telč otevřelo své podzemí pro veřejnost. První návštěvníky tam přivítali na podzim a teď zahajují novou sezónu. Pokud ale čekáte, že se budete jen tak procházet chodbami, jste na omylu. V telčském podzemí máte totiž šanci vidět zázraky nejmodernější techniky a přitom zároveň poznat dávnou historii i současnost města.
Do telčského podzemí vstupujeme ze dvora Základní umělecké školy. Sestupujeme po schodišti a vcházíme do místnosti plné mlhy a zvuků. Prohlídka začíná v zadní místnosti plné futuristických křesílek. „Na zadní stěnu se promítá film Dana Svátka a Tomáše Drdáckého, který je průřezem nádherných kulis našeho města ve všech ročních obdobích,“ říká starosta Telče Roman Fabeš.
Po zhlédnutí filmu přicházíme ke zvláštnímu průchodu. Jsou tu dva za sebou a v obou padá mlha. Na tuto mlžnou stěnu se právě promítá film. „Jsou to obrázky Telče a 3D modelace všech podzemních prostor,“ popisuje starosta první průchod. Když projdeme skrze stěnu, vidíme obraz i z druhé strany. V dalším průchodu zase sledujeme nahrávku vzpomínek telčských obyvatel.
Další informace o Telči ukrývá interaktivní dotyková tabule. „Otevřeme si třeba mapy a podíváme se, jak se Telč vyvíjela,“ ukazuje Roman Fabeš.
Když se rodiče zdrží sledováním filmu nebo vyhledáváním informací, nemusí se bát, že by se jejich děti nudily. V další místnosti je totiž interaktivní podlaha. Projektor na zem promítá různé obrázky, které reagují na našlápnutí. Děti tak skládají různé skládačky nebo hrají jednoduchý fotbal.
Podzemí by ale samozřejmě nebylo tím správným podzemím, kdybychom si nějakou tu chodbu neprošli. Jde sice jen o pár desítek metrů chodeb, které jsou ale spletité, plné odboček, místy i dost nízké a neosvětlené. Každý návštěvník dostane naštěstí baterku.
Prohlídka telčského podzemí trvá čtyřicet pět minut. Vstupenky a průvodce si vyřídíte v informačním centru v přízemí telčského městského úřadu. Více informací najdete na www.telc.eu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zemřel protagonista filmu Raději zešílet v divočině. Klišík ještě v týdnu navštívil karlovarský festival
-
Trump okolo sebe šíří ohromný zmatek. Situace bude 1. srpna úplně jiná, myslí si o amerických clech Vlček
-
Zabil člověka, ale je hot. Proč adorujeme lidi jako Luigi Mangione?
-
Silný déšť uvěznil osm lidí v podzemí v Moravském krasu. Hasiči je asi po hodině dostali na povrch