Václav Knop: Jak jsem představitelku major Houlihanové z M*A*S*H* uvedl do rozpaků

23. květen 2022

Proslavila ho role nesympatického tělocvikáře Jonáše v seriálu Hospoda. Nerudnou postavu ztvárnil i ve Slunečné. Kromě herectví také dabuje, režíruje a načítá audioknihy. Založil si vlastní studio.

V posledních letech trávil hodně času natáčením seriálu Slunečná, kde hrál uštěpačného doktora Zdeňka Vacka. Seriál už sice skončil, ale více volného času Václav Knop nemá. „Neřekl bych, že mám více volna. Já si i ve svém poměrně vysokém věku, těsně před smrtí, dokážu život zorganizovat tak, abych se nepovaloval. Já nemám to povalování rád,“ směje se herec.

Se synem si otevřeli a vybavili v Praze studio, kde natáčejí audioknihy a dokumentární filmy. Plánují dělat i specifické rozhovory. „Chceme je dělat dlouhé. Mám rád, když si můžu s redaktorem povídat a nejsme při tom ohraničeni časem.“ Několikahodinové rozhovory ale nechtějí nikomu nutit. Budou je publikovat v online prostoru a jsou přesvědčeni, že si své posluchače časem najdou.

Hospoda versus Slunečná

Alex Mynářová a Václav Knop

Své dvě nejznámější role v seriálech Hospoda a Slunečná natáčel s odstupem 20 let. Rozdíl je podle něj hlavně v rychlosti natáčení. „Hospodu režíroval Jaroslav Dudek, který byl zvyklý na dostatek času. Jeden 20minutový díl jsme točili dva dny. A to nám dávalo neskutečné možnosti pro inspirace, které nastávají, když se sejdete v dialogu. Takhle tam třeba Petr Nárožný, který hrál hospodského, přinášel neskutečné množství fórů.“

Natáčení Slunečné popisuje jako mnohem rychlejší. „Tam byl daleko narvanější program. Když jsem dostal denní dispozici, zjistil jsem, že je třeba dělat 8 až 10 obrazů za den a není příliš času na hrdinství. Člověk se musí dobře připravit, okamžitě něco nabídnout a jde se k výsledku. A v tom je právě ten rozdíl.“ Sám o sobě říká, že je ‚stará škola‘, a proto mu dřívější pomalejší styl práce vyhovoval více. A také prý je to znát na kvalitě.

M*A*S*H* odmítlo režírovat 15 lidí

Svůj charismatický hlas uplatnil Václav Knop i v dabingu. Jeho nejznámější rolí byl major Frank Burns v seriálu M*A*S*H*, který se natáčel 20 let. Vzniklo tak celkem 256 dílů v jedenácti řadách a dvouhodinový závěrečný speciál. To považuje dabér za obdivuhodné a nediví se ani tomu, že 15 režisérů odmítlo nabídku seriál režírovat. „Jestli měli perspektivu, že se to bude točit tak strašně dlouho, neměli by vlastně možnost přistoupit k nějaké jiné práci. A navíc si představte, že jste 10 let, od rána do včera, stále se stejnými lidmi a děláte na jednom tématu. To je velmi vyčerpávající.“

S jednou z hlavních hrdinek seriálu, majorkou Margaret Houlihanovou, kterou ztvárnila herečka Loretta Swittová, se herec setkal osobně. „Pozval ji sem tenkrát ředitel televize a vznikla zajímavá situace, kdy před ní postupně přicházeli čeští představitelé rolí z M*A*S*H*. Jednotlivé dabéry jí představovala překladatelka. Když přišla řada na mě, tak jsem řekl překladatelce, aby byla zticha. Přistoupil jsem blíž a lámanou angličtinou jsem tichým hlasem pronesl: ‚My se nemusíme představovat, my se známe velmi intimně.‘ Herečka vykulila oči a marně přemýšlela, kde mě asi tak mohla potkat. Několik vteřin jsem ji v tom nechal a pak jsem řekl: Já jsem Frank Burns.‘“

Doba je rychlejší, natáčení seriálů a filmů probíhá rychleji a zrychlila se i práce v dabingu. Co si Václav Knop, který je také dabingovým režisérem, myslí o kvalitě toho současného? Proč je nutné se do herců vcítit? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.